Операції комерційних банків, їх класифікація та загальна характеристика

Усі комерційні банки, незалежно від форми власності, величини капіталу і спеціалізації, виконуютьтакіоперації, як:

депозитні операції;

розрахункові-касові операції;

кредитні операції.

Усі вони є обов¢язковими, тому їх називають базовими операціями банків. Усі банківські операції відбиваються в активах і пасивах балансу.

Пасивні операції комерційних банків – це операції з мобілізації ресурсів комерційного банку. За видами банківських ресурсів розріз­няють: власні, залучені, позичені операції.

Активні операції комерційних банків– це операції, пов¢язані з роз­міщенням банківських ресурсів у грошових активах, матеріальних акти­вах, кредитних портфелях, інвестиційних портфелях.

Банки відіграють важливу роль у суспільстві. Вони забезпе­чують передачу грошового капіталу зі сфери накопичення у сферу використан­ня.

Завдяки банкам діє механізм розподілу і перероз­по­ділу капіталу за сфе­рами і галузями виробництва. Банки забезпе­чують економію суспільних витрат обігу і раціоналізацію всіх процесів обігу товарів і капіталів, сприя­ють подальшому зростанню концент­ра­ції виробництва і капіталу. Через банки мобілізуються великі капі­тали, необхідні для інвестицій, розши­рення виробництва. Роль банків істотно змінюється в умовах подаль­шого розвитку ринкової еко­номіки. Вони стають найважливішими суспіль­ними інститутами, від діяльності яких значною мірою залежать еконо­мічний благоустрій держави, країни в цілому і кожної людини зокрема. Функ­ції банків усе більше виходять за межі простого фінансово-кре­дитного посередництва. Вони стають важливим механізмом проведення державної грошово-кредитної політики, а через неї – впливу на всі економічні процеси в суспільстві.

Поряд із традиційними банківськими операціями (кредитування, роз­рахунки) розвиваються нетрадиційні. Це, в першу чергу, банківські послуги, серед яких головне місце посідають трастові, гарантійні, кон­суль­тативні тощо.

До небанківських фінансово-кредитних організацій відно­сять: інвес­ти­ційні компанії, фонди; лізингові компанії; факторингові компанії; лом­бар­ди; страхові компанії; брокерські та дилерські фірми тощо.

Необхідність контролю за діяльністю комерційних банків обумов­ле­на тим, що в умовах ринку відбувається жорстока конкурентна бороть­ба між банками, а це змушує їх далі підвищувати ризикованість своїх опе­рацій, щоб задовольнити потреби і вимоги клієнта і отримати прибуток.