Що ж таке держава і що значить бути громадянином своєї країни?
Що ж таке держава і що значить бути громадянином своєї країни? - раздел Философия, Вступ до курсу Людина і світ . Поняття людина як біосоціальна істота, розкрити основні завдання курсу, уявлення про його роль у формуванні світогляду людини У Сучасному Світі Існує Багато Держав. Усі Вони Пройшли Шлях Історичного Розв...
У сучасному світі існує багато держав. Усі вони пройшли шлях історичного розвитку. Українська держава має свою історію. Сьогодні наше суспільство і держава переживають важкі часи. Триває становлення української незалежної держави. Давно відомо: щоб держава добре виконувала свої завдання, захищала права громадян, необхідні 3 гілки влади. У нинішній Конституції нашої країни закріплюється принцип поділу влади. Законодавча влада належить Верховній Раді. Кабінет Міністрів України здійснює виконавчу владу. Самостійність і право діяти незалежно від інших гілок влади визнаються і за органами судової влади. Президент України є главою держави.
Громадянство — це стійкий політичний правовий зв'язок людини з державою. Бути громадянином — значить користуватися певними правами і нести необхідні обов'язки по відношенню до своєї держави. Ці права та обов'язки визначено в першу чергу в Основному Законі країни — Конституції. Серед найважливіших прав — право на життя, свободу, особисту недоторканність, на вільну працю, відпочинок, на освіту, вільну участь у культурному житті суспільства, право на свободу думки, совісті і релігії.
Конституція України наділяє громадян широкими правами і свободами. Громадяни нашої країни рівні перед законом незалежно від походження, соціального чи майнового стану, расової та національної приналежності, статі, освіти, мови, ставлення до релігії.
Держава щодо громадян застосовує різні засоби впливу, які можуть бути дуже суворими або відносно м'якими. Свідоме та сумлінне виконання своїх обов'язків, засноване на розумінні їх необхідності, поступово перетворюється на звичку, вміння користуватися своїми правами не на пікоду оточуючим, активну і свідому участь у політичному житті країни, готовність відстоювати демократичний правопорядок — ось громадянські якості, які так необхідні сьогодні кожному члену нашого суспільства.
У Загальній декларації прав людини йдеться: «Кожна людина має право на громадянство. Ніхто не може бути безпідставно позбавлений свого громадянства або права змінити своє громадянство». Ці положення увійшли до Конституції України.
Життя сьогодні дуже змінюється. Україна стала на демократичний шлях розвитку, уперше в нашій країні будується правова держава, що визнає за кожною людиною особисту недоторканність, свободу, незалежність, здатність самостійно вирішувати, що для неї важливо, цінне, вигідне.
Зв'язок людини з суспільством і державою чудово ілюструє словосполучення — «громадянин батьківщини». І держава повинна підкорятися законам, захищати встановлені законом права, а також нести відповідальність перед громадянином.
Люди давно зрозуміли величезні переваги порядку і страшну, руйнівну силу безладу. Важко позначаються на долях людей розбрат, сварки, нетерпимість, що переростають у нескінченні кровопролитні війни, революції, міжусобиці. Людям завжди був вкрай необхідний такий регулятор поведінки, який допоміг би їм спокійно домовитися щодо найбільш складних проблем. Норми права внесли в життя суспільства початки загальної згоди, громадянського миру, діалогу, домовленості.
Взаємозв'язок права і свободи окреслив Еммануїл Кант: роби так, щоб свобода твоїх вчинків була сумісна зі свободою кожного та із загальними законами. Усі наші права точно визначені й записані в правових документах, перш за все в документах, прийнятих ООН, — Загальній Декларації прав людини, Міжнародній хартії прав людини, а також у Конституції та інших юридичних документах, що стосуються прав людини.
Наша Конституція містить певний набір цінностей, наприклад моральні:
віра в добро і справедливість;
цінності демократії: панування прав і свобод людини; цінності патріотизму: вшановування пам'яті предків, які передали нам любов і повагу до Батьківщини;
цінності міжнародного співробітництва: усвідомлення себе частиною світового співтовариства; цінності соціального світу: громадянський мир і злагода.
У переліку цивільних прав, проголошених у Загальній Декларації прав людини, одним із вихідних є право на свободу переконань. У людини в процесі життя формуються свої власні погляди на світ, людей, стосовно себе особисто. Усталені погляди називаються переконаннями. Переконання формуються завдяки роботі вашого розуму, ваших почуттів і оцінок. Кожен громадянин має можливість познайомитися з різними поглядами і точками зору, на основі яких він формує переконання та обирає згідно з цими переконаннями лінію поведінки за умови дотримання законів і моральних норм.
Хто рухається вперед у знанні, але відстає у моральності, той більше йде назад, ніж уперед (Арістотель).
Запитання для «круглого столу»
1. Людина вчиняє гарно, сподіваючись на винагороду. Чи можна оцінити цей вчинок як моральний? Чому ви так вважаєте?
2. Що таке громадянин? Що означає сьогодні бути гідним сином Батьківщини ?
3. Як ви розумієте слово «цінність»? Чому сором і правда — цінності особливі, унікальні?
4. У мудреця запитали: «Яке життя найкраще?» Він відповів: «Коли ми не робимо того, що засуджуємо в інших». Яка ваша думка?
5. Чи належите ви себе до числа людей, у яких є ідеали? Якщо так, то які вони?
6. Що ви можете сказати про рівень життя переважної більшості населення України?
7. Яке рішення ви приймете, якщо матимете можливість обрати місце постійного проживання? Чому?
8. Що для вас є вищою моральною цінністю?
9. Чи можна прожити життя, маючи гроші, але не маючи ідеалів?
10. Чи згодні ви із судженням: «Батьківщина, гарна чи погана, завжди залишається Батьківщиною».
11. Яку музику ви вважаєте за краще слухати?
12. Яке ваше ставлення до ідеї: «Любов до іншої людини починається з любові до себе»?
13. Що таке людська гідність і чим вона відрізняється від почуття власної гідності?
14. Який зміст ви вкладаєте в слова «повага до закону»? Чому закони недостатньо просто знати, а необхідно поважати?
15. Чи є ви патріотами своєї Батьківщини? Якщо так, то чому? Чи можлива мода на патріотизм?
16. Чи почуваєтеся ви громадянином планети?
17. Що може зробити людина для планети Земля?
Ведучий. Послухайте «лист» про життя заможного і бідного громадянина України і дайте відповіді на запитання.
«Лист від вашого однолітка»
Нещастя бути багатим. Зараз багато осіб виступають проти багатих, кажуть, що їх треба зтерти з лиця землі. Але що стали б робити бідні без багатих? Адже багаті подібні до джерела. Вода не могла б зрошувати усі ділянки землі, якби не було каналів. До того ж у багатих є свої проблеми, над якими бідні, мабуть, ніколи не замислювалися. Ось декілька прикладів:
багаті ніколи не бувають задоволеними, їх завжди турбує думка
про те, як влаштувати життя і примножити свої статки;
вони завжди бояться злодіїв, крадіжок, вони платять більше
податків, ніж бідні;
вони руйнують своє здоров'я, вживаючи занадто рясну і вишукану їжу, надмірно віддаючись насолодам;
їм заздрять і у них багато ворогів;
вони часто наражаються на небезпеку;
вони погано розуміють потреби своїх близьких;
нарешті, їм завжди загрожує небезпека розоритися і стати
бідним.
Щастя народитися бідним. Проте бідняки мають численні переваги.
Вони задоволені малим: у них менше турбот; вони охоче працюють;
вони не бояться злодіїв;
вони рідше ризикують захворіти через надмірності; вони краще розуміють потреби своїх близьких; вони завжди плекають надію збагатитися.
Запитання
1. Чи згодні ви з позицією автора?
2. Що, на вашу думку, думку, краще: бути бідним чи заможним?
ЗАНЯТТЯ... Вступ до курсу Людина і світ Поняття людина як біосоціальна істота... Мета розкрити основні завдання курсу уявлення про його роль у формуванні світогляду людини розкрити зміст основних понять людина особистість...
Людина в основних типах світогляду
Теоретичними засадами формування життєвої позиції людини виступають чотири основні типи світогляду — міфологія, релігія, наука, філософія.
ОСНОВНІ ТИПИ СВІТОГЛЯДУ
Людина, індивід, особистість
Поняття «людина — індивід — особа — особистість — індивідуальність», перш за все, характеризують якісні прояви людини.
Поняття «людина» означає вид у біологічні
V. Домашнє завдання
1. Опрацювати відповідний матеріал підручника.
2. Виписати у словник нові поняття та опрацювати їх.
3. Написати есе «Я і моя сім’я», або підготувати комп' ютерну
Поняття соціалізація
Третину свого життя людина вчиться жити у світі складних суспільних відносин. Суспільство вимагає від нас потрібних йому вмінь і навичок, правильних рішень. І допомагає нам це зробити соціалізація.
Етапи соціалізації
У доіндустріальному суспільстві вирізняли лише три етапи людського життя: дитинство, зрілість, старість. Дитинство закінчувалося рано — у 13-15 років, переважно після укладання шлюбу.
Люди
Критерії самостійності
1.Самозабезпечення засобами існування.
2. Уміння розпоряджатися грішми.
3. Самостійність у виборі способу життя.
4. Проживання окремо від батьків.
Механізми для здійснення ґендерної соціалізації
• Диференційне посилення, коли прийнятне ґендерно-рольове поводження заохочується, а неприйнятне — карається соціальним несхваленням.
• Диференційне наслідування, коли людина
Шлюб — основа сімейних відносин
Проблемне питання
— Як ви вважаєте, «сім'я» і «шлюб» — це одне й те саме?
Первісну основу сімейних відносин становить шлюб.
Шлюб — це форма відносин між чоловіком
Шлюб — основа сімейних відносин
Проблемне питання
— Як ви вважаєте, «сім'я» і «шлюб» — це одне й те саме?
Первісну основу сімейних відносин становить шлюб.
Шлюб — це форма відносин між чоловіком
III. Мотивація навчальної діяльності
Зі стереотипами ми зустрічаємось щоденно. Уявіть собі, якими є ваші уявлення про: відмінницю, вчительку, циганку, бізнесмена, ділову жінку, бомжа.
Завдання
Оберіть 2 стерео
IV. Вивчення нового матеріалу ►► Стереотипи
Стереотипи — це неправомочні узагальнення, які ми робимо щодо тих, кого ми мало знаємо.
Людський мозок влаштований таким чином, що він постійно класифікує все, що йому трапляється в реальн
Забобони
Забобон — негативне ставлення до людини чи будь-якої групи людей, про яких ви насправді нічого не знаєте. Це також негативне ставлення на підставі не особистого знайомства з людиною, а думки (стере
Толерантність
Сучасна культурна людина — це не лише освічена людина. Цього замало. Це людина, що володіє почуттям самоповаги і поваги до оточуючих. Толерантність вважається ознакою високого духовного та інтелект
Ксенофобія і расизм
Ксенофобія (від грецьких слів (ксенос) означає «чужинець», «незнайомець», та (фобос), що означає «страх») — неоднозначний термін, котрий позначає певний стан людини, що виявляється у нав'язл
Ендерні стереотипи
Метод «Мозковий штурм»
1. Що означає « поводитись як чоловік » ?
2. Які слова або фрази спадають на думку у зв'язку з цим?
Першим запропонуйте відповісти юнакам. С
Ендерні ролі та їх різноманіття
1. Як ви вважаєте, що таке соціальна роль?
Соціальна роль — це набір норм, що визначають, як мають поводитися люди у даній соціальній ситуації.
2. Які ролі виконує людина, наприкл
Запитання
— Ґендерні ролі, які ми з вами виділили, можна якось об' єднати за сферами?
Усі описані в літературі ґендерні ролі можна умовно розділити на:
1) загальнопрофесійні, або про
IV. Підсумок ЗАНЯТТЯ
Основна шкода від суспільних стереотипів полягає в тому, що вони зводять штучні кордони мислення людини, і, відповідно, обмежують можливості для її діяльності виключно бажаними для суспільства варі
Ситуація 1
Між двома співробітниками не склалися стосунки. У приватній розмові один висловився не зовсім коректно. Другий образився, грюкнув дверима і написав скаргу на першого. Вищий керівник викликав кривдн
II. Мотивація навчальної діяльності
Викладач. Я хочу, щоб ви прослухали одну притчу і поміркували, чому саме її ми взяли під час вивчення сьогоднішньої теми.
Один багатій у скромному буденному жупані вирушив на свято до з
Поняття соціуму
Прагнучи пізнати суспільне життя людей, соціальна філософія стикається з багатьма труднощами, перша з яких — багатозначність терміна «суспільство».
Вмикаючи радіо або телевізор, ми постійн
Класифікація груп
За чисельністю: великі (етнічні, релігійні); малі (до ЗО осіб). За характером взаємин: первинні (сім'я, клас, студентська група); вторинні (трудовий колектив).
За способом
Запитання
1. Назвіть причини соціальної нерівності.
(Факт наявності соціальної нерівності означає, що люди мають нерівний доступ до ресурсів суспільства та його благ, розрізняються ступенем впливу і
Основні категорії соціальної стратифікації
Соціальний прошарок — великі групи, члени яких не можуть бути пов'язані ні міжособистісними, ні формальними груповими відносинами, не можуть ідентифікувати своє групове членство і пов'язані з іншим
III.Вивчення нового матеріалу
Мабуть, повністю готових рецептів успіху немає, але сьогодні на занятті ми з вами спробуємо відповісти на дуже важливі питання.
1. Що допомагає людині посісти більш високу соціальну позиці
Соціальна мобільність
Таланти народжуються в усіх соціальних верствах і класах. Якщо не існує бар'єрів для соціального руху, можна передбачити велику соціальну мобільність, коли деякі люди швидко досягають високого соці
Завдання
Зобразіть графічно у зошиті вертикальну та горизонтальну мобільність за такими позиціями:
а) зміна професії: робітник став інженером (В);
б) переїзд з одного міста в інше без змін
Соціальна комунікація
Соціальна комунікація (англ. sосіal соттипісatіоп) — це обмін між людьми або іншими соціальними суб'єктами цілісними знаковими повідомленнями, у яких відображені інформація, знання, ідеї, ем
Еволюція уявлень про права людини
Однією з основних проблем, яку має вирішити світове співтовариство, є проблема прав людини. Шлях людства до нинішнього розуміння прав людини був складним і тривалим. Уже в первісний період, об'єдну
Робота з Конституцією України
1. Чи є в Конституції України розділ, який стосується прав та свобод громадян?
2. Що таке обов'язки?
3. Для чого вони передбачені в Конституції України?
Фундаментальні права і свободи людини, їх класифікація
Права людини — це визнані й гарантовані державою можливості дій (правомочності) людини в описаній, зазначеній у законі сфері.
Свободи людини — сфери, галузі діяльності людини, у які держав
IV. Підсумок ЗАНЯТТЯ
1. Поміркуйте над питанням: «Як можна захистити свої права?»
1) Запропонуйте свої варіанти відповіді.
2) Запишіть у зошит, які існують рівні захисту прав людини (приклади).
Характерні ознаки громадянського суспільства
1.Наявність у суспільстві вільних власників засобів виробництва.
2. Розвиненість і розгалуженість демократії.
3. Правова захищеність громадян, рівність усіх перед
Поняття і функції громадської думки
Громадська думка є одним із найдавніших феноменів суспільного життя. За словами іспанського філософа X. Ортеґи-і-Ґассета (1883-1955), «закон громадської думки — це закон всесвітнього тяжіння у цари
IV. Підсумок ЗАНЯТТЯ
Якщо розглянути сучасне громадянське суспільство в промислово розвинених країнах світу, то на перший погляд видається, що це суспільство складається з величезного числа самостійно діючих груп людей
Запитання
— Яке із запропонованих висловлювань ви вважаєте найбільш правильним?
Політика — це мистецтво можливого. Політика — це мистецтво управляти державою. Політика — це діяльність, пов'яз
Політична система: сутність, структура, функції
Поняття «політична система» було введено в політологію в 50-60-х роках XX століття. Засновником системного підходу аналізу в політичній науці був американець Д. Істон.
Політична система —
Політична партія
Політична партія — це зареєстроване, згідно із Законом України «Про політичні партії в Україні», добровільне об'єднання громадян — прихильників певної загальнонаціональн
Ідеологічні типи політичних партій
Термін «ідеологія» вперше виник на зламі ХУШ-ХІХ ст. у працях французького економіста і філософа Дестют де Трасі для позначення «вчення, науки про ідею», котрі є основою для формування громадської
Політична еліта і політичне лідерство
Людське суспільство неоднорідне, у ньому існують природні і соціальні відмінності між людьми. Ці відмінності зумовлюють
їх неоднакові здібності до політичної участі в житті суспільства, вп
Історія виникнення демократії
Поняття демократія в дослівному перекладі означає «влада народу».
Запитання
1. Чи добре, коли всі керують?
2. Якщо в машині кожен буде намагатися виконати роль шоф
Демократичний політичний режим
У сучасній політології виділяють три політичні режими:демократичний, авторитарний, тоталітарний.
Політичний режим — це система методів, способів і засобів здійснення політ
Політичний статус особистості
У політичному житті беруть участь різні люди, соціальні групи і т. ін. У цій сфері суспільства особистість набуває прав та обов'язків, що відтворені у правових актах і характеризують правове станов
Основні функції політичної культури
1.Ідентифікація — розкриває постійну потребу людини в розумінні своєї групової приналежності і прагненні визначити прийнятні для себе способи участі у вираженні та відстоюва
Вибори як інструмент демократії
Вибори — передбачена конституцією та законами форма прямого народовладдя, за якою шляхом голосування формуються представницькі органи державної влади та місцевого управління (самоврядування).
IV. Підсумок ЗАНЯТТЯ
Викладач. На цьому уроці я ставила за мету активізувати вашу громадянську позицію, переконати всіх у необхідності виконувати свій громадянський обов'язок, голосуючи на виборах. Уже за рік ви станет
Історії розвитку ЗМІ
Як свідчить еволюція журналістики, одним із головних напрямків її розвитку було найбільш повне задоволення потреб людини в комунікації, тобто необхідній і соціально важливій інформації. Уже в доіст
Функції ЗМІ
Розгляд та аналіз функцій будь-якої системи соціальної діяльності — найважливіший момент її теорії. Це пов'язано з тим, що процеси, які відбуваються в кожній системі соціальної діяльності, визначаю
ЗМІ та політика. ЗМІ як засіб формування громадської думки
ЗМІ відіграють у політичному житті суспільства суттєву роль, безпосередньо стосуючись його життєдіяльності і виконуючи репродуктивну (відображають політику через радіо, телебачення і пресу) і проду
V. Підсумок ЗАНЯТТЯ
Бесіда
1. Проаналізуйте особливості інформаційної ситуації в Україні.
2. Яку роль відіграють ЗМІ у формуванні громадської думки й демократизації українського суспільства?
Етнос: його основні ознаки та особливості
У сучасному світі існують різні соціальні спільноти.
Соціальні спільноти — це відносно стійка сукупність людей, що мають більш-менш однакові умови і спосіб життя, вирізняються масовою свід
Розвиток міжнаціональних відносин в Україні
Національний склад населення України характеризується значною чисельною перевагою титульної нації — українців. За даними перепису населення 2001р., українці становили понад 77,82 %
Націоналізм. Міжнаціональні конфлікти та шляхи їх подолання
Націоналізм — ідеологія і політика, основу якої складають ідеї національної винятковості і переваги, прагнення до національної замкнутості, місництва, недовіра до інших націй.
Яскравий про
Формування української політичної нації
Аналіз історико-політичного контексту формування української національної ідентичності дозволяє розглянути специфіку сучасної національної ідентичності та перспективи поширення
загальнонац
IV. Підсумок ЗАНЯТТЯ
Робота з текстом
Прочитайте фрагмент казки Є. Шварца «Дракон» і сформулюйте свою думку щодо описаної ситуації.
«Отже, коли лицар Ланцелот прибув до міста, поневолений жо
II. Мотивація навчальної діяльності
Викладач формулює тему та мету ЗАНЯТТЯ.
Бесіда
1. Що таке культура?
2. На що впливає рівень культури особистості та рівень культури в суспільстві?
3. Яка
Національна культура та її основні компоненти
Поняття «нація» (від лат. пatіо — плем'я, народ) зазвичай розглядають як історичну спільноту людей, що постає в процесі формування спільності їхньої території, економічних зв'язків, літерату
Принципи формування загальнолюдської культури
Сучасне людство є лише одним із майже двох мільйонів видів рослин і тварин. Біомаса людства становить одну п'ятитисячну від загальної маси усіх живих істот. За час існування роду людського змінилос
Принципи формування загальнолюдської культури
Сучасне людство є лише одним із майже двох мільйонів видів рослин і тварин. Біомаса людства становить одну п'ятитисячну від загальної маси усіх живих істот. За час існування роду людського змінилос
Типи міжнаціональних конфліктів
1.Конфлікти стереотипів (етнічні групи чітко не усвідомлюють причини суперечностей, але щодо опонента створюють негативний образ «небажаного сусіда», наприклад вірмено-азерб
IV. Підсумок ЗАНЯТТЯ
Культура будь-якого народу розвивається не ізольовано, поза культурою інших народів, а закономірно перебуває в контексті світового культурного процесу. Українці віками творили власну самобутню куль
III. Вивчення нового матеріалу
Поява на політичній карті Європи суверенної України — політична подія в розвитку сучасної міжнародної системи. Йдеться про державу, яка за розмірами своєї території, кількістю населення, економічни
Тенденції розширення Європейського Союзу на схід
Одним із найбільш значущих трансформаційних процесів після розпаду Радянського Союзу є розширення Європейського Союзу на схід. Цей процес створює абсолютно нову ситуацію на європейському континенті
Проблеми та перспективи входження України до ЄС
1 грудня 1991 р. Україна постала перед світовою спільнотою як незалежна держава. «Повернення до Європи» було проголошено ключовим напрямом політики України. Європейська інтеграція і членство в Євро
Я громадянин України
Напис на Дельфійському храмі говорить: «Пізнай самого себе». Саме із самопізнання починається визначення мети життя. Поняття «Я» дуже складне. Кожна людина бачить себе під різними кутами зору. Тому
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Новости и инфо для студентов