Розрізняють транспортний, підготовчий, поточний та страховий запаси.

Транспортний запас для виробництва формується виходячи з дня оплати ра­хунка постачальника до прибуття вантажу на склад.

Підготовчий запас створюється в тих випадках, коли певний вид сировини чи матеріалів потребує попередньої підготовки і витримки перш, ніж бути використаним у виробництві (час природних процесів, наприклад, сушіння, ферментація тощо).

Поточний запас створюється для забезпечення потреби в матеріалах і сирови­ні між двома суміжними постачаннями.

Страховий запас створюється в тих випадках, коли відбуваються часті зміни ін­тервалів постачань, які залежать від конкретних умов роботи підприємства.

Отже, норма виробничих запасів обчислюється:

- для транспортного запасу вона дорівнює тривалості періоду від укладання договору або оплати рахунку постачальника до прибуття вантажу на склад підприєм­ства;

- для підготовчого запасу вона дорівнює часу, необхідному для приймання складування і підготовки до виробничого використання матеріальних ресурсів;

- для поточного запасу вона дорівнює половині інтервалу між суміжними пос­тачаннями; ' ,

- для страхового (резервного, гарантійного) запасу вона дорівнює середньою, відхиленню фактичних строків постачання від передбачених договором.

Норматив оборотних коштів у незавершеному виробництві (Ннзв) визначаєте­ся за формулою:

Втп- середньоденний випуск товарної продукції за її виробничою собівартістю,грн на день;

Тц - середня тривалість виробничого циклу, в днях;

kвн - коефіцієнт наростання витрат, який характеризує відношення собівартості продукції в незавершеному виробництві до собівартості готової продук-г ції (ступінь готовності виробу) і визначається за формулою:

См - частка матеріальних витрат в собівартості продукції (витрати на сировину, основні матеріали тощо), грн;

Сд - супутніх витрат на виготовлення виробу, грн;

Свп- - виробнича собівартість виробу, грн.

Норматив оборотних коштів у витратах майбутніх періодівВмп) визначається за формулою:

Звмп - залишки витрат майбутніх періодів на початок планового періоду, грн;

Вмп - витрати майбутніх періодів впродовж планового періоду, грн;

Смп - сума погашення витрат майбутніх періодів за рахунок собівартості, грн.

Норматив оборотних коштів у залишках готової продукціїзт) визначається вартості середньоденного випуску готових виробів у вартісному вираженні в норми їх запасу на складі у днях (Тскл), тобто за формулою :

, грн

Норма запасу складається з кількості днів, необхідних для підготовки продукції нїзації (комплектування, пакування, відвантаження, оформлення платіжних документів. Слід також зауважити, що грошові кошти підприємства та їх еквіваленти в національній та іноземній валюті не нормуються.

-6-

Ступінь використання оборотних засобів характеризується так системою показників:

1) Коефіцієнт оборотності оборотних засобів визначає скільки оборотів можуть зробити оборотні засоби за певний р рахунковий період часу і показує кількість продукції, що припадає 1 грн. вартості оборотності засобів:

, кількість оборотів

де РП — річний обсяг випущеної продукції, грн.;

ОЗср. – середньорічна вартість оборотних засобів.


2) Коефіцієнт закріплення показує частку оборотних коштів у кожній грошовій одиниці реалізованох продукції і визначається:

, частка одиниці

Цей показник обернений до коефіцієнта оборотності.


3) Тривалість (швидкість) обороту оборотних засобів визначає кількість днів, на яку припадає один оборот оборотних засобів:

 

, днів

де ТК — кількість календарних днів в періоді, що розглядається.

4) Обсяг вивільнених або додатково залучених оборотних засобів:

, гр.од.

 

Показники ефективності використання оборотних засобів можна визначити не тільки для всієї їх суми, а й окремо як для нормованої, так і для ненормованої їх частини. Крім того, можна розрахувати й власні показники оборотності оборотних засобів, що показують,зарахунок яких елементів сталося уповільнення або прискорення оборотності оборотних засобів. У разі потреби такі показники можна розрахувати на різні періоди (рік, квартал, місяць).

Підприємства можуть підвищити ефективність використання оборотних засобів за рахунок таких заходів:

- зменшення строків виготовлення продукції в результаті механізації робіт, удосконалення технологічних процесів, ширшого застосування конструкцій, агрегатів та напівфабрикатів;

- зменшення виробничих запасів у результаті покращання організації матеріально-технічного постачання, зменшення дальності їх транспортування;

- економії матеріальних ресурсів, кращого їх зберігання та обліку, суворого дотримання норм витрат матеріалів на одиницю продукції;

- удосконалення розрахунків замовниками та інших заходів щодо поліпшення фінансової та платіжної дисципліни;

- упорядкування ціноутворення, застосування дійової системи економічного стимулювання.