Відрядна форма оплати праці

Сутність відрядної форми заробітної плати полягає в тому, що її розмір залежить від кількості виробленої робітником продукції (виконаної роботи) належної якості на основі попередньо встановлених норм часу (виробітку) і розцінок з урахуванням складності та умов праці.

Основою відрядної оплати праці є встановлення норм часу (виробітку) і обґрунтованість тарифних ставок.

Пряма відрядна система оплати праці

За індивідуальної прямої відрядної заробітної плати залежить від результатів роботи кожного робітника. Виготовлена робітником продукція (виконана робота) оплачується за індивідуальними розцінками.

Розцінка – це встановлена на підприємстві вартість виготовлення одиниці продукції (надання послуги).

Індивідуальна відрядна розцінка визначається двома способами:

1) для виробництва, де застосовуються норми виробітку:

, грн. за виріб

де Тст – годинна (або денна) тарифна ставка, яка відповідає розряду виконуваної роботи; грн./годину (грн./день)

Нвир – норма виробітку за одиницю часу, одиниць/годину (одиниць/день)

2) для виробництва, де застосовуються норми часу:

, грн. за виріб

де Нч – норма часу, годин

Заробітна плата за прямої відрядної системи оплати праці визначається:

, грн.

де Q – обсяг виконаної працівником роботи в натуральних одиницях належної якості

R - відрядна розцінка за одиницю виконаної роботи, грн./одиницю.

Пряма індивідуальна відрядна система оплати праці спрямована на підвищення матеріальної зацікавленості працівника в підвищенні виробітку, проте вона не заінтересовує працівника в поліпшенні інших показників, зокрема, не заохочує до економії сировини, матеріалів, енергії, до підвищення якості продукції, кількісних та якісних показників роботи дільниці, зміни та підприємства в цілому.

Відрядно-преміальна система оплати праці

Полягає в тому, що працівнику, крім заробітку за прямою відрядною системою, нараховується премія за виконання (чи перевиконання) певних кількісних і якісних показників.

Розмір премії встановлюється керівництвом за згодою профспілки у відсотках до тарифного заробітку, визначеного за відрядними розцінками.

Загальний заробіток за відрядно-прогресивною системою оплати праці визначається:

, грн.

де П1 – розмір премії у відсотках до тарифного заробітку за виконання плану і технічно обґрунтованих норм праці;

П2 - розмір премії у відсотках до тарифного заробітку за кожний відсоток перевиконання плану;

Пплан – ступінь перевиконання плану виробництва, %.

Відрядно-прогресивна система оплати праці

Виробіток працівників згідно з індивідуальним завданням оплачується за встановленими твердими розцінками, а понаднормовий виробіток – за підвищеними розцінками, причому розцінки збільшуються прогресивно зі збільшенням кількості продукції, виробленої понаднормово. Вихідна база, тобто межа виконання норм виробітку, понад яку оплата за виконану роботу здійснюється за підвищеними розцінками, встановлюється підприємством виходячи з попереднього досвіду роботи. Проте ця вихідна база не може бути нижчою від діючих норм виробітку. Ступінь збільшення розцінок визначається за спеціальною шкалою, яка може бути одно- і двоступінчастою.

, грн.

де kвн – коефіцієнт виконання норм виробітку;

kвих – вихідна база для нарахування прогресивних доплат, виражена у відсотках виконання норм виробітку, частка одиниці;

kр – коефіцієнт збільшення прямої відрядної розцінки за шкалою прогресивних доплат.

Необхідно також враховувати, що за відрядно-прогресивної системи заробіток підвищується пропорційно зростанню виробітку. Тому ця система має обмежену сферу застосування – лише на тих дільницях виробництва, які лімітують випуск продукції на підприємстві (тобто на «вузьких місцях» виробництва).

Акордна система оплати праці

Акордна система оплати праці застосовується для окремих груп працівників. Її сутність полягає в тому, що відрядна розцінка встановлюється не на окрему виробничу операцію, а на весь комплекс робіт, виходячи з чинних на підприємстві норм часу і розцінок.

За акордної системи оплати праці обсяг робіт і строк їх виконання встановлюються заздалегідь, відповідно і сума заробітної плати за нарядом відома до виконання самого завдання.

Така система оплати праці має зацікавлювати працівників у скороченні строків роботи відносно до встановлених норм. За акордної системи найбільше проявляється зв’язок оплати праці з кінцевими результатами.