Вартість зворотних відходів, отриманих у процесі виробництва, не включається до елементу операційних витрат «Матеріальні витрати».

Стаття «Утримання та експлуатація машин і устаткуван­ня» є комплексною та охоплює такі витрати, як амортизаційні відра­хування ос­новних фондів, витрати на електроенергію, стиснуте повітря, паль­не для приведення їх у дію, технологічний інструмент, ремонт, оп­лату праці з відповідними відрахуваннями на соціальні потреби робітників, які обслуговують машини (наладчики, електрики, слю­сарі та ін.). На ці витрати складається кошторис для кожного цеху (виробництва) на рік (квартал). На одиницю кожного різновиду про­дукції витрати на утримання та експлуатацію машин і устаткуван­ня обчислюються методом розподілу, зазвичай, пропорційно основній зарплаті виробничників.

Статті «Загальновиробничі витрати» і «Загальногосподарські витрати» близькі за змістом і різняться тільки за рівнем узагаль­нення витрат. Витрати, що входять до складу цих статей, коротко охарактеризовано при класифікації витрат у попередньому розділі.

Стаття «Підготовка та освоєння виробництва» може містити три різновиди витрат на: освоєння нових підприємств, вироб­ництв, цехів, агрегатів (пускові витрати); підготовку та освоєння нової продукції; підготовчі роботи в добувній промисловості. Ці витрати списуються на продукцію рівними частками за встановле­ний період їхнього відшкодування. Витрати на підготовку та ос­воєння нової продукції в серійному і масовому виробництві згідно з прийнятим порядком фінансуються із прибутку або з позабю­джетних фондів фінансування науки і техніки.

Стаття «Позавиробничі витрати» містить витрати на вивчення ринку, на рекламу та продаж продукції. Деякі з цих витрат є пря­мими (витрати на тару, пакування, рекламу, транспортування, в певний район ринку). Непрямі витрати (на аналіз ринку, комісійні виплати організаціям збуту, проведення ярмарків тощо) розподіляються між виробами пропорційно їхній виробничій собівартості.

Таблиця 5 - Калькуляція виробу

Назва статті Сума, грн.
Сировина та матеріали  
Купівельні напівфабрикати, комплектуючі вироби  
Транспортно-заготівельні витрати  
Зворотні відходи (вираховуються)  
Енергія технологічна  
Разом матеріальні витрати  
Основна заробітна плата  
Додаткова заробітна плата  
Відрахування на соціальні заходи  
Витрати на утримання та експлуатацію машин і обладнання  
Загальновиробничі витрати  
Виробнича собівартість  
Загальногосподарські (адміністративні) витрати  
Позавиробничі витрати (витрати на збут)  
Повна собівартість  

-3-

Розрахунок зменшення собівартості продукції відбувається під впливом дії таких техніко-економічних чинників, як:

- у результаті підвищення техніко-технологічного рівня виробництва;

- внаслідок зменшення матеріальних витрат;

- внаслідок зменшення витрат по заробітній платі (економія);

- внаслідок зменшення відрахувань соціальні фонди від заробітної плати;

- внаслідок економії на умовно-постійних витратах при зростанні обсягів виробництва продукції;

- внаслідок зменшення амортизаційних відрахувань;

- за рахунок зміни структури (асортименту) виготовлюваної продукції….

 

-4-

Ціна є грошовим вираженням вартості товару.

Роль ціни полягає в тому, що вона повинна покривати витрати на виробництво товарів (послуг) і приносити товаровиробнику гарантований прибуток, забезпечуючи справедливий рівень рентабельності.

Функції ціни:

1) вимірювально-інформаційна – полягає у вираженні в єдиній грошовій формі різних за своєю натуральною формою товарів (послуг). Ціна є критеріальним орієнтиром при обґрунтуванні підприємством рішення щодо доцільності і вигідності виробництва визначеного виду товарів (послуг), а також щодо розширення чи скорочення виробництва.

2) розподільна функція – за її допомогою здійснюється перерозподіл доходів між товаровиробником і споживачем;

3) стимулююча функція – ціна має інтенсифікувати виробництво, спрямовуючи його на залучення додаткового капіталу для розширення та розбудови діяльності підприємства;

4) регулююча функція – ціна коригує попит і пропозицію товарів на ринку, а також визначає взаємини між споживачами і виробниками на рівні встановлення рівноважної ціни.

Ціна одиниці продукції (окремої послуги) формується з декількох складових, що відображають структуру відповідних видів цін. Типові складові ціни показано на рисунку.

 

1. Собівартість Оптова ціна підприємства (1 + 2) Оптова ціна реалізації (1 + 2 + 3 + 4 +5) Роздрібна ціна (1 + 2 + 3 + 4 +5 +6)
2. Прибуток
3. Податок на додану вартість (ПДВ)
4. Акцизний збір
5. Оптово-збутова надбавка(витрати і прибуток постачально-збутових
6. Торговельна надбавка (витрати і прибуток торговельних організацій)