Механізм здійснення операцій з банківськими платіжними картками та їх види

Національна система масових електронних платежів (НСМЕП) – це система безготівкових розрахунків, при якій розрахунки за товари та послуги здійснюються за допомогою банківських платіжних карток.

Платіжна картка – документ на носії електронної інформації у вигляді пластикової картки, що випускається кредитно-фінансовими установами.

Основними документами, що регламентують порядок використання банківських платіжних карток у вітчизняній економіці, є «Положення про порядок здійснення бухгалтерських операцій з банківськими платіжними картками національної системи» (затверджено постановою Правління НБУ № 353 від 30.12.1996 р.), «Положення про систему захисту електронної інформації до системи масових електронних платежів населення за товари та послуги в Україні» (затверджено постановою Правління НБУ № 353 від 30. 12.1996 р.).

Для здійснення операцій із платіжними картками НСМЕП необхідно одержати ліцензію НБУ.

Ключову роль у переведенні масових платежів на безготівкову основу відіграють пластикові картки.

У світовій практиці існує багато видів пластикових карток, які різняться за:

1) характером емітента (банки, небанківські структури);

2) характером власника (приватна особа, корпорація);

3) функціональним призначенням (кредитна картка, дебетна картка);

4)технологією використання (картки з магнітною смугою, картка з мікросхемою або смарт-картка);

5)ступенем пільг для користувачів («стандартні», «золоті», «платинові»).

Для організації НСМЕП в Україні важливе значення має класифікація банківських пластикових карток за їх функціональним призначенням та технологією використання.

Картки з магнітною смугою характеризуються тим, що інформація, необхідна для використання її в банкоматах та в електронних платіжних терміналах, записана на магнітній смузі, розміщеній на звороті картки. Важливим елементом даної інформації є персональний ідентифікаційний номер (PIN). Картки з магнітною смугою мають той недолік, що не несуть у собі інформації про зміну залишку коштів на рахунку платника після кожної трансакції. Даного недоліку позбавлена смарт-картка.

Смарт-картка характеризується тим, що замість магнітної смуги в неї вмонтована мікросхема, яка, власне, є мікропроцесором, здатним самостійно обробляти і запам’ятовувати зміну інформації, зокрема визначати вільний залишок коштів на поточному рахунку чи залишок ліміту кредитної лінії на позичковому рахунку платника.