Види рейтингів банків

У міжнародній практиці існують такі типи узагальненої оцінки діяльності банків:

1) за призначенням: уніфіковані та диференційовані;

2) за методом вирахування: номерний; бальний; індексний.

3) з точки зору характеристики фінансової діяльності: оцінка кількісних (об’ємних) показників та оцінка якісних показників.

Метою оцінки кількісних параметрів банку є визначення масштабів розвитку діяльності окремих банків та банківської системи загалом. Даний критерій оцінки зумовлений потребою суспільства знати рівень, розвитку банківської системи країни як віддзеркалення розвитку її економіки.

До числа об’ємних показників можна віднести: обсяги сумарних активів, виданих кредитів, залучених депозитів, власного консолідованого баланcy. Даний рейтинг за інформацією доступний для аналітичного використання широкими колами зацікавлених осіб.

 

3. Рейтингова оцінка загального стану та стабільності банківської системи «CAMELS»

Нагляд за діяльністю банків, що ґрунтується на оцінках ризиків діяльності банків за рейтинговою системою CAMELS, полягає у визначенні загального стану банку на підставі єдиних критеріїв, які охоплюють діяльність банку за всіма напрямами. Метою оцінки діяльності банків за рейтинговою системою є визначення банків, у яких незадовільний фінансовий стан, операції або менеджмент мають недоліки, що можуть призвести до банкрутства банку та вимагають посиленого контролю з боку служби банківського нагляду НБУ і вжиття відповідних заходів для виправлення цих недоліків у діяльності банку та стабілізації його фінансового стану.

Рейтингова система передбачає ретельний аналіз стану банку. Основою даної системи є оцінка ризиків та визначення рейтингових оцінок за такими основними компонентами: достатність капіталу (С); якість активів (А); менеджмент (М); надходження (Е); ліквідність (L); чутливість до ринкового ризику (S).

Рейтинг банку, визначений за системою "САMELS", є власністю НБУ та конфіденційною інформацією, призначеною тільки для внутрішнього використання та не підтягає опублікуванню в засобах масової інформації.

За рейтинговою системою проводиться цифровий рейтинг кожного банку за всіма шістьома компонентами. Кожен компонент рейтингової системи оцінюється за п’ятибальною шкалою, де оцінка «1» є найвищою оцінкою, а оцінка «5» – найнижчою.