Структура і форми управління Національного банку України

Вищим органом управління Національного банку України є Рада НБУ, яка складається з 14 членів. Головним завданням Ради виступає розробка та контроль здійснення Основних засад грошово-кредитної політики, що ґрунтуються на ключових критеріях і макроекономічних показниках загальнодержавної програми економічного розвитку та Основних параметрах економічного та соціального розвитку України на відповідний період, які включають прогнозні показники обсягу валового внутрішнього продукту, рівня інфляції, розміру дефіциту Державного бюджету та джерел його покриття, платіжного та торговельного балансів країни.

Основним керівним органом НБУ є Правління. Очолює Правління Голова НБУ. Кількісний та персональний склад Правління затверджується Радою НБУ за поданням Голови банку. До складу Правління за посадою входять перший заступник та два заступники Голови НБУ, яких він призначає та звільняє за погодженням з Радою НБУ.

Голова НБУ несе одноосібну відповідальність за діяльність банку перед Верховною Радою України та Президентом України.

Основними елементами територіальної структури НБУ виступають Кримське республіканське управління та територіальні управління НБУ в кожній області країни.

НБУ підзвітний Президенту України та Верховній Раді України в межах їхніх конституційних повноважень.

НБУ не є підзвітним Кабінету Міністрів, але він повинен підтримувати економічну політику уряду, якщо вона не суперечить забезпеченню стабільності грошової одиниці України.