Склад і структура роздрібного товарообороту

Рух товарів до споживача здійснюється у вигляді множини актів купівлі-продажу. Роздрібний товарооборот віддзеркалює сукупність усіх одинич­них актів купівлі-продажу, що здійснюється протягом певного періоду.

Роздрібний товарообіг за складом можна розглядати у трьох основ­них аспектах:

1. Як систему суспільних відносин відтворення.

2. Як систему відносин обміну грошових доходів населення на това­ри народного споживання.

3. Як систему зворотного зв'язку з виробництвом. Ефективність зв'язків між виробництвом, розподілом і споживанням реалізується у структурних показниках і показниках обсягу.

У роздрібному товарообороті відображають суспільні відносини роз­поділу, що стосується не тільки грошових доходів населення, але й то­варної маси, яка направляється для обміну на грошові доходи. Близько 80 % матеріальних благ населенню надходить через торгівлю. В умовах товарно-грошових відносин вироблений продукт отримує суспільне ви­знання не в самому споживанні, а вже у ході його реалізації кінцевому споживачу.

Відповідно до "Інструкції про облік роздрібного товарообігу і товар­них запасів", затвердженої наказом Міністерства статистики України від 28.12.96 № 389, до складу товарообороту включається виручка від про­дажу безпосередньо населенню споживчих товарів для особистого спо­живання як за готівку, так і за розрахункові чеки установ банків через організований споживчий ринок, тобто спеціально організовану торго­вельну мережу, всіма діючими підприємствами, незалежно від відомчої підпорядкованості, форми власності та господарювання, а також вируч­ка, одержана через касу торговельного підприємства, організації, уста­нови від продажу безпосередньо товарів власного виготовлення, закуп­лених на стороні або одержаних за бартером (враховується як продаж поза торговельною мережею).

До складу роздрібного товарообороту включається реалізація товарів за безготівковим розрахунком із роздрібної мережі, мережі підприємств громадського харчування окремим категоріям установ.

У роздрібному товарообороті враховується продаж як нових, так і то­варів, які вже перебували у сфері споживання, куплених у населення і прийнятих торговими підприємствами на комісію.

Роздрібний товарооборот визначається у фактичних цінах на момент продажу товарів покупцю незалежно від часу оплати грошей.

Роздрібний товарооборот виступає одним із основних показників діяльності торгового підприємства. Він є основою для визначення по­треби в матеріальних, трудових і фінансових ресурсах. Але в умовах ринку він займає підпорядковане місце відносно прибутку.

Якісну характеристику роздрібного товарообороту складає його асор­тиментна структура. Під збільшеною структурою роздрібного товаро­обороту мають на увазі співвідношення в його складі між продовольчи­ми і непродовольчими групами товарів.

Розширену структуру товарообороту складає співвідношення між реа­лізацією окремих товарних груп у розрізі номенклатури ф. 3-торг стати­стичної звітності, що включає 92 товари.

При характеристиці роздрібного товарообороту використовують такі показники, як: загальний обсягу чинних і порівняльних цінах, середньодушовий роздрібний товарооборот, питома вага окремих товарних груп у загальному обсязі товарообороту, питома вага окремих товарів у ме­жах продовольчих і непродовольчих товарів

У сучасних умовах спостерігається викривлення в розвитку його асор­тиментної структури, коли частка непродовольчих товарів у споживчій кооперації займає 10 % від загального обсягу товарообороту.

У розвинутих країнах частка непродовольчих товарів займає близько 70 % від загального обсягу товарообороту.

Загалом роздрібний товарооборот характеризує результати діяльності не тільки торговельних підприємств. У ньому відображається стан еко­номіки в цілому, а саме ефективність виробництва, ступінь розвину-тості ринку та кон'юнктура його розвитку.