Місце роздрібного товарообороту в процесі ринкових відносин

Подальший розвиток промислового і сільськогосподарського ви­робництва ставить підвищені вимоги і до торгівлі, що відображається в роздрібному товарообороті.

Роздрібний товарооборот має важливе народногосподарське значен­ня. З ним пов'язана реалізація вартості товару, створеної у виробництві, завдяки чому виробництво отримує стимул для подальшого розвитку. Схе­матично місце роздрібного товарообороту в процесі ринкових відносин можна показати у такий спосіб:

В =Р (Т + Г) С,

де В — виробництво; Р — розподіл; О — обмін, який складається з Т (роздрібного товарообороту);Г—оборот громадського харчування; С -споживання.

За допомогою роздрібного товарообороту здійснюється зв'язок ви­робництва і споживання, який активно впливає на розширення промис­лового та сільськогосподарського виробництва, а також на формування попиту населення на нові товари.

Роздрібний товарооборот підвищує матеріальну зацікавленість лю­дей у результатах своєї праці, оскільки на грошові доходи, отримані відповідно до затраченої праці, працівники купують потрібні їм предмети спо­живання. Чим краще торгівля обслуговує населення, тим більше у нього з'являється можливостей купувати необхідні товари, що спонукає його ефективніше працювати, а також удосконалювати виробництво.

Збільшення роздрібного товарообороту сприяє нормальному грошо­вому обігу держави, оскільки близько 90 % готівкових грошових над­ходжень каси банків отримують від торгівлі. Реальна заробітна плата в ринкових умовах залежить від кількості та якості товарів, які знахо­дяться у сфері обігу та співвідношення роздрібних цін. Досягаючи ви­пуску товарів у потрібній кількості та належної якості, торгівля сприяє встановленню відповідних пропорцій між попитом і пропозицією, що є однією з передумов ринкових відносин. Через роздрібний товарооборот стабілізується курс грошової одиниці, зміцнюється довіра до неї, а тому в умовах переходу до ринку роздрібний товарооборот набирає все більш важливого значення.