Класифікація товарообороту роздрібних торгових підприємств

Залежно від специфіки операцій з купівлі-продажу товарів у складі товарообороту торгового підприємства виділяють такі види:

1. Роздрібний товарооборот, який характеризує обсяги продажу то­варів безпосередньо населенню для власного користування. Тут виділя­ють товарооборот торговельної мережі, у складі якого є:

- товарооборот роздрібної торгівлі, який здійснюється через спе­ціалізовано організовану торговельну мережу (магазини, намети, кіос­ки, аптеки, автозаправні станції тощо);

-товарооборот підприємств громадського харчування (їдальні, кафе, кафетерії, бари, ресторани тощо).

2. Окремо виділяють продаж населенню товарів власного виробниц­тва поза торговою мережею, закуплених "на стороні" або отриманих за бартером через каси неторгових підприємств, організацій, установ.

3. Потрібно також виділити продаж товарів із спеціалізованої тор­говельної мережі окремим категоріям організацій та підприємств як дрібного опту.

Залежно від форми грошових розрахунків виділяють:

- реалізацію товарів за готівку: грошові кошти, отримані безпосе­редньо від покупців або перераховані зі спеціальних рахунків вкладників (фізичних осіб) за їх дорученням;

— за розрахункові чеки установ банків;

- продаж товарів за безготівковим розрахунком.

4. Залежно від термінів розрахунку за реалізовані товари у складі
роздрібного товарообороту виділяють:

- продаж товарів з негайною оплатою;

- продаж товарів з відстрочкою платежу (в кредит) на встановлений термін або шляхом здійснення узгоджених періодичних платежів.

Незалежно від часу сплати грошей роздрібний товарообіг визначаєть­ся в цінах фактичної реалізації на момент передачі товарів покупцям.

 

5. Залежно від характеру реалізованих товарів у складі товарообігу виділяють:

 

- продаж традиційних товарів;

- продаж нових товарів;

- продаж товарів, що були у використанні — скуплених у населен­ня, прийнятих торговими підприємствами від населення на комісію.

При здійсненні скупівлі товарів у населення підприємства сплачу­ють їх вартість за узгодженими цінами на момент передачі товарів або в узгоджений термін.

Товар, що скуповується, переходить у власність підприємства та реа­лізується ним від свого імені.

При прийнятті товарів на комісію торговельне підприємство виконує послуги щодо реалізації за комісійну винагороду (у процентах від ціни товару). У випадку нереалізації комісійних товарів протягом ЗО днів, вони підлягають уцінці або поверненню комітентові з відшкодуванням торговель­ному підприємству витрат на зберігання непроданих товарів.

Розглянемо більш детально роздрібний товарооборот від продажу то­варів населенню за готівку. Він включає продаж товарів з роздрібної тор­гової мережі за готівку, розрахункові чеки, за перерахуванням з рахунків вкладників установ банків (за їх дорученням), продаж товарів через підприємства та секції посилкової торгівлі при універмагах та інших магазинах; а також продаж товарів на борту літаків та пасажирських поїздів. Продаж товарів населенню за розрахункові чеки установ банків, за перерахуваннями з рахунків вкладників (за їх дорученням) розцінюєть­ся як продаж за готівку.

Вартість товарів, включаючи вартість посилочних ящиків, що відправ­ляються через підприємства посилочної торгівлі, включається до обсягу товарообороту на момент здачі їх підприємством торгівлі підприємству зв'язку. Продаж товарів на борту літаків та в пасажирських поїздах вра­ховується в роздрібному товарообороті магазину, складу на момент здачі йому грошової виручки бортпрацівниками та провідниками поїздів.

Тут враховується:

1. Вартість розфасованих у магазинах продовольчих товарів у роз­дрібному товарообороті, включаючи вартість пакування.

2. Продаж населенню товарів тривалого використання за зразками на момент фактичної видачі (доставки) іх покупцю незалежно від часу сплати грошей.

3. Продаж населенню товарів у кредит з відстрочкою платежів то­варів, прийнятих від населення на комісійній основі. Включається повна вартість товарів за роздрібними цінами на момент фактичного отримання
їх покупцями.

4. Продаж цукру з цукрових заводів, соняшникової олії з заводів, що виробляють рослинну олію, та масложиркомбінатів при закупівлі сільськогосподарської продукції від населення, вартість концентрованих
кормів та інших товарів, реалізованих населенню за зустрічним продажем.

5. Виручка пунктів-магазинів вторинної сировини від продажу насе­ленню товарів за здану вторинну сировину.

6. Продаж друкованих видань, а також за передплатою на момент фак­тичної видачі видань.

7. Продаж робітникам та службовцям форменого одягу як з роздріб­ної торгівлі, так і зі складів організацій, установ та підприємств на мо­мент фактичної видачі речей у сумі, що належить сплаті робітниками та
службовцями.

8. Продаж споживчих товарів за іноземну валюту (у встановленому чинним законодавством порядку) включається до роздрібного товаро­обороту в перерахуванні в гривні за курсом Національного банку Украї­ни на момент продажу.

9. Продаж сільськогосподарських продуктів, худоби, птиці та інших товарів сільськогосподарськими підприємствами через торговельну ме­режу та зі складів господарств, що належать організаціям, установам та
підприємствам.

 

10. Продаж населенню будівельних матеріалів та інших споживчих товарів власного виробництва та отриманих за рахунок товарообмінних операцій.

11. Продаж населенню лісоматеріалів, дров з лісових ділянок, лісу на
корені лісозаготівельними підприємствами.

12. Роздрібний продаж товарів пільговим категоріям населення в ча­стині, сплаченій безпосередньо з бюджету або організаціями соціально­го забезпечення, лікувальними, профілактичними установами.

До складу роздрібного товарообороту з продажу товарів установам, організаціям, підприємствам за безготівковим розрахунком включається

1. Продаж продуктів харчування з роздрібної торгової мережі та ме­режі підприємств громадського харчування окремим установам охорони здоров'я, соціального забезпечення та освіти для організації харчування
певного контингенту населення.

2. Продаж продовольчих товарів суднам морського та річкового фло­ту, риболовецьким промисловим суднам для харчування екіпажів судів, туристів та пасажирів у ресторанах, геологорозвідувальних партіях для
харчування працівників експедицій, а також — окремих непродоволь­чих товарів на поточні потреби (мило, сірники тощо) для реалізації членам екіпажів.

3.Продаж товарів подарункового асортименту до свят та новорічних подарунків для дітей.

4.Продаж молока та соків, вироблених підприємствами, для робіт­ників та службовців, зайнятих у цехах із шкідливими умовами праці.

5.Продаж непродовольчих товарів суднам морського та річкового флоту для реалізації в барах, буфетах та кіосках, оскільки бари, буфети та кіоски суден не дають звітності про роздрібний товарооборот.

6. Продаж (відпуск) з роздрібної торгової мережі товарів культурно-побутового та господарського призначення пунктам, спеціалізованим ма­газинам, які надають населенню товари для комплектування баз прокату
спортивного та культурно-побутового інвентарю.

7. Продаж продовольчих товарів та речей першої необхідності з роз­дрібної торгової мережі виправно-трудовим установам.

8.Продаж продовольчих товарів військовим частинам для поліпшен­ня харчування військовослужбовців за рахунок коштів, зароблених осо­бовим складом у підсобних господарствах, на сільгоспроботах і зарахо­ваних на окремий рахунок військових частин.

9.Продаж організаціям, установам та підприємствам друкованих ви­дань за передплатою, продаж книг бібліотекам, підручників загально­освітнім школам магазинами та бібліотечними колекторами, вартість літе­ратури, яка відправлена окремими примірниками накладною платою підприємствам та організаціям за їхнім замовленням.

До роздрібного товарообороту не включають:

1. Продаж товарів за безготівковим розрахунком організаціям, уста­новам та підприємствам (крім перерахованих вище).

2. Відпуск товарів власного виробництва робітникам підприємства­ми, організаціями, установами за рахунок оплати праці.

3. Вартість тари, яка повернена постачальникам.

4. Внутрішній відпуск товарів у межах торговельної організації, а також іншим торговельним організаціям у порядку передачі; відпуск
товарів промисловим підприємствам для переробки на давальницьких засадах.

5. Відпуск продовольчих товарів військовим частинам, школам міліції, виправно-трудовим таборам, лікувально-трудовим профілакто­ріям та іншим (крім продажу вказаного вище).

6. Продаж медичного обладнання, інструменту, спеціальних медич­них меблів та медикаментів лікувальними закладами, дитячими садками
та іншими організаціями та підприємствами.

7. Продаж роздрібними торговельними підприємствами населенню проїзних квитків та талонів на всі види міського пасажирського транс­
порту, лотерейних квитків.

8. Продаж населенню поштових марок, конвертів з маркою, пошто­вих листівок відділеннями зв'язку.

9. Продаж сільськогосподарськими підприємствами товарів на ринках.

 

10. Вартість скляного посуду, що має заставну ціну, проданого з товаром.

11. Виручка, яка враховується в платних послугах, в тому числі побу­тових, пошив та ремонт речей власного використання, ремонт предметів
тривалого використання, будівництво та ремонт житла, квартир, послу­ги пралень, перукарень, хімчисток, фотографій, ритуальні послуги.

Виключаються з торгової виручки та не включаються до обсягу роз­дрібного товарообороту вартість товарів, повернених населенню, що не витримали гарантійних термінів служби.