Вплив факторів на обсяг реалізації товарів та управління роздрібним товарооборотом

Завдання управління обсягом та структурою товарообороту в умо­вах ринкової економіки визначають доцільність вивчення можливос­тей підприємства активно впливати на дію окремих факторів з метою доведення обсягів реалізації товарів до цільового рівня. З метою вивчен­ня можливостей використання факторів для регулювання обсягу товаро­обороту потрібно здійснити систематизацію факторів на регульовані тор­говим підприємством і нерегульовані.

У складі факторів, що регулюються торговим підприємством, виді­ляють чотири групи:

- ресурсного забезпечення;

- пов'язані з організацією торгівлі;

— що визначають умови торговельного процесу;

- що відображають стан комерційної роботи.

До групи факторів ресурсного забезпечення відносять: фактори то­варного забезпечення, використання трудових ресурсів, а також викори­стання основних фондів.

До групи факторів, пов'язаних з організацією торгівлі, відносять: то­варну спеціалізацію, тип структурної одиниці, форму обслуговування, місцезнаходження та тривалість роботи підприємства.

До групи факторів, що визначають умови торговельного процесу, відносять: пропускну спроможність підприємства, інтенсивність потоку покупців, середню ціну закупівлі, рівень задоволення купівлі, рівень куль­тури торгового обслуговування.

До факторів, що відображають стан комерційної роботи, відносять: організацію руху товарів, умови постачання, цінову стратегію, організа­цію реклами, стимулювання споживача.

Фактори, які не регулюються торговим підприємством, ділять на такі групи:

- фактори, які характеризують розвиток торгівлі в регіоні. Це кількість працівників торгівлі на 1000 мешканців, середньодушовий то­варооборот, частка громадського харчування в роздрібному товарообо­роті, рівень розвитку позамагазинних форм торгівлі, ступінь насиченості товарами торгової мережі в районі діяльності підприємства;

— фактори, що обумовлюють (формують) споживчий попит. До них відносять: грошові доходи на одного мешканця району, структуру вико­ристання власних доходів, співвідношення цін на різні товари, рівень попиту на товари, середню кількість відвідувань підприємства одним мешканцем на рік;

—демографічного характеру, до яких відносять: кількість населення в районі обслуговування, частку працездатного населення (від 16 до 60 років) та дітей до 15 років у загальній чисельності населення;

—соціально-психологічні, до яких відносять: структуру неробочого часу, рівень споживання, погляди, переконання, звички, традиції людей.

Нерегульовані фактори впливають на діяльність торгового підприєм­ства, але не можуть керуватися підприємством та його службами. Факто­ри цієї групи відображають вплив неконтрольованого середовища, яке визначає ступінь успіху або невдачі рішень, які приймаються.

Потрібно враховувати, що будь-який, навіть найкращий план, може зазнати невдачі при негативному впливі нерегульованих факторів. Це ви­значає доцільність постійного моніторингу за характером нерегульова­них факторів, їх впливом, ймовірними змінами у процесі управління това­рооборотом підприємства. Щоб пристосуватися до неконтрольованого турбулентного навколишнього середовища, потрібна адаптація, коригу­вання стратегії та тактики діяльності.