Методи планування роздрібного товарообороту

Сутність методів планування, що можуть застосовуватися при обґрун­туванні кожного варіанта плану такі. Необхідний обсяг товарообороту, що забезпечує отримання цільової суми прибутку, розраховується шля­хом сумування постійних витрат і цільової суми балансового прибутку, поділеної на різницю між рівнем чистого доходу до товарообороту (після виплати ПДВ) у % і рівня змінних витрат обігу у % до товарообороту, помноженому на 100. Розрахований таким методом плановий обсяг роз­дрібного товарообігу забезпечить торговому підприємству отримання в плановому періоді цільової суми прибутку, яка дасть змогу підприєм­ству вирішувати стратегічні цілі розвитку та розширення своєї діяльності,

забезпечить фінансову стійкість та платоспроможність підприємства, його конкурентоздатність. Можливий плановий обсяг товарообороту підприєм­ства розраховується на основі вивчення основних закономірностей та тенденцій зміни обсягів реалізації товарів у попередні періоди. При цьо­му використовують таке припущення: тенденції розвитку товарооборо­ту, що склалися, є об'єктивними, визначають зміни обсягу та структури споживчого попиту в районі діяльності підприємства, а не суб'єктивни­ми факторами (недоліками в організації та забезпеченні торгового про­цесу). Одним із найбільш розповсюджених методів планування обсягу роздрібного товарообороту та його товарної структури є економіко-статистичний метод. Обсяг роздрібної реалізації товарів цим методом роз­раховується у такій послідовності:

1. Визначається очікуване виконання плану роздрібного товарообо­роту за поточний період.

2. Розраховуються середньорічні темпи зростання товарообороту і то­варного забезпечення загалом за підприємством та в розрізі товарних груп.

3. Аналізується різниця в темпах товарообороту та товарних ресурсів, з урахуванням якої та середньорічних темпів зростання встановлюється темп зростання окремих товарів та товарних груп.

4. Шляхом множення очікуваного товарообороту за поточний рік і роз­рахованих темпів зростання реалізації в плановому періоді отримують
можливий обсяг та структуру товарообороту.

5. Отримані дані коригуються на вплив факторів, які не були врахо­вані при екстраполяції розрахунку планових темпів зростання (зміна тор­говельної мережі, чисельності населення, яке обслуговується тощо).

Більш обґрунтовано, з більшою точністю можливий плановий обсяг товарообороту може бути визначений методом екстраполяції динаміч­них рядів товарообороту. Його використання ґрунтується на тому, що роз­виток товарообороту під впливом певних факторів довгострокової дії но­сить певною мірою інерційний характер, що дає змогу прогнозувати майбутній розвиток товарообороту, базуючись на аналізі минулого та ви­явленні закономірностей розвитку в майбутньому.

Вказану тенденцію можна охарактеризувати як функцію-тренд, в якій через певний час проявиться вплив усіх інших факторів.

Оцінка можливого обсягу товарообороту підприємства може бути проведена не тільки на основі вивчення тенденції його розвитку, але й

шляхом вивчення та прогнозування попиту споживачів. Першочергове значення при цьому має глибоке вивчення обсягу та структури попиту споживачів, визначення незадоволеного попиту, який формується, до­слідження факторів, що впливають на обсяг та структуру попиту, прогно­зування їх зміни на плановий період.

При наявності інформації щодо обсягів або темпів зростання спо­живчого попиту (купівельних фондів населення району діяльності підприємства) у процесі планування використовують метод еластичності (чутливості) товарообороту. Цей метод орієнтований на врахування та максимальне використання можливостей споживчого ринку як основно­го лімітуючого фактора розвитку товарообороту.

Розрахунок планового обсягу товарообороту проводиться в такій по­слідовності:

1. Визначають коефіцієнт еластичності обсягу реалізації товарів тор­говельного підприємства від доходів населення району, що обслуговується цим підприємством.

2. Визначається можливий приріст доходів (купівельних фондів) на­селення району в плановому періоді.

3. З урахуванням можливого приросту доходів населення визначають можливий приріст обсягу реалізації товарів на підприємстві.

4. Визначають можливий приріст товарообороту підприємства за ра­хунок найбільш повного задоволення попиту населення. Розрахунок мож­ливого темпу приросту базується на результатах вивчення обсягів неза­доволеного попиту та попиту, що формується, на товари, які реалізує підприємство у передплановому періоді.

Окремо слід виділити планування ресурсозабезпеченого обсягу то­варообороту.

Воно здійснюється залежно від виду ресурсів, забезпеченість якими потрібно узгодити в плановому періоді. Для цього розраховують забез­печеність товарообороту товарними фондами, трудовими ресурсами, ма­теріально-технічною базою.

Тут використовується балансовий метод планування. При викорис­танні цього методу плановий розмір товарообороту визначається на ос­нові інформації про планові обсяги надходжень (Н) товарів, нормативів потреби в утворенні товарних запасів на кінець планового та фактичного

обсягу товарних запасів на початок періоду. Крім цього, враховують пла­новий розмір іншого вибуття товарних ресурсів.

Для планування роздрібного товарообороту використовують норма­тивний метод планування. Він базується на використанні техніко-економічних нормативів товарообороту на 1 м2 торгової площі, які періодично розробляються та коригуються науково-дослідними установами Украї­ни. Нормативи товарообороту на одиницю площі розроблені для прогре­сивних методів продажу товарів з диференціацією їх розмірів залежно від товарної спеціалізації відділів торгового підприємства, розміру середньодушового товарообороту, місця розташування підприємства та ре­жиму його роботи.