Суть та склад товарних запасів торгового підприємства

Забезпечення безперервності процесу реалізації товарів та обслуго­вування покупців потребує створення на торговому підприємстві по­трібного обсягу товарних запасів.

Товарний запас являє собою масу товарів, призначену для подальшо­го продажу, що знаходяться в сфері обігу в процесі переміщення від виробництва до споживача. У процесі переміщення товарні запаси сфе­ри обігу набувають різних форм:

1. Запаси готової продукції на складах підприємства.

2. Товари в дорозі (від виробника до оптової ланки, від оптової до роздрібної ланки).

3. Товарні запаси на складах оптової торгівлі та інших збутових по­середників.

4. Товари в дорозі від оптової до роздрібної ланок торгівлі.

5. Запаси підприємств роздрібної торгівлі (на складах та в торговель­ному залі).

Потреба утворення торговельних запасів обумовлена такими причинами:

1. Невідповідністю ритму споживання (реалізації) та виробництва товарів.

2. Сезонністю виробництва та споживання окремих видів товарів.

3. Нерівномірністю розміщення виробництва і районів споживання.

4. Потребою перетворення виробничого асортименту в торговий.

5. Потребою утворення страхових резервів для згладжування можли­вих непередбачуваних коливань у попиті та пропозиції товарів, обумов­лених різними факторами.

Для характеристики стану процесів утворення та розробки стратегії управління товарними запасами торговельних підприємств їх класифі­кують за такими ознаками:

1. За призначенням запасів.Залежно від призначення виділяють чо­тири групи товарних запасів: запаси початкового зберігання, сезонного зберігання, дострокового завозу та цільового призначення.

Товарні запаси початкового зберіганняскладають головну частину всіх товарних запасів (близько 80—85 % всієї суми запасів) і призначені для забезпечення безперебійного продажу товарів, їх розмір обумовлюєть­ся обсягом реалізації товарів та інтервалом постачання. У процесі реалі­зації ця частина товарних запасів використовується, а отже, потребує систематичного поновлення.

Товарні запаси сезонного зберіганняпотрібні для формування торго­вої пропозиції в періоди сезонних змін попиту чи пропозиції (виробниц­тва) товарів. Вони створюються з таких товарів, які в силу особливостей їх виробництва, попиту чи з інших причин мають розрив у часі вироб­ництва та реалізації (овочі, шкільна форма, ялинкові прикраси, гумове взуття тощо).

Товарні запаси дострокового завозумають забезпечувати нормаль­ний рівень торгівлі протягом періоду між завозами товарів у віддалених гірських районах, зв'язок з якими підтримується лише певний період (період навігації чи інший).

Товарні запаси цільового призначеннястворюються за розпоряд­женням органів влади для виконання певних цілей, не пов'язаних із по­точною господарською діяльністю підприємств (для стимулювання за­купівлі сільськогосподарської продукції, забезпечення мережі дитячих закладів, об'єктів охорони здоров'я, інвалідів та видачі товарних ви­грашів у лотереях тощо).

2. Залежно від місця формування.Залежно від місця формування виділяють товарні запаси роздрібної торгівлі, оптових підприємств та запаси товарів у дорозі. Наявність запасів у дорозі обумовлена діючими умовами та формами розрахунків між виробниками, підприємствами оптової та роздрібної торгівлі.

До складу товарних запасів роздрібної торгівлі відносять запаси всіх товарів, які належать торговельному підприємству, перебувають на його балансі й призначені для роздрібної торгівлі та громадського харчування.

Відповідно до "Інструкції про облік товарообігу товарів" до держав­ної статистичної звітності про товарні запаси в роздрібній торгівлі не вклю­чають:

—товари в дорозі;

—готову продукцію в підсобних виробничих підприємствах торго­вих організацій;

— товари постачальника, прийняті цією торговою організацією на відповідальне зберігання;

— товари, прийняті від населення та кооперативів на комісію;

— вільну тару всіх видів — м'яку, тверду, скляну;

— тару всіх видів, зайняту під товари, що знаходяться в роздрібній торгівлі;

— товари матеріально-технічного забезпечення;

— сировину та допоміжні матеріали, отримані для промислової переробки.

Залежно від місцезнаходження у складі товарних запасів роздрібної торгівлі виділяють:

—товари, які є у наявності в роздрібній мережі (магазинах, лавках, аптечних кіосках, розвізній та розносній мережах), а також у дрібнооптових базах, розподільчих складах та базах, овоче-, картопле-, фрукто­ сховищах;

—товари, які є в наявності на базах і складах, що належать роздріб­ним підприємствам, організаціям;

—товари, які закуплені та оплачені торговельним підприємством, організацією та залишені на відповідальне зберігання у постачальників;

— товари, здані на переробку, які на звітну дату знаходяться на ви­робничих підприємствах, як власних, так і сторонніх.

3. Залежно від а сортиментної структури запасів (споживчого при­значення).Класифікація запасів за товарними групами дозволяє харак­теризувати їх склад та служить основою для оцінки забезпечення ними

товарообороту підприємства, як за загальним обсягом, так і за асорти­ментною структурою.

У статистичній звітності торговельних підприємств товарні запаси групуються відповідно до номенклатури звіту ф. № 3-торг "Звіт про фор­мування, реалізацію та залишки товарів", в якому виділяються 35 груп продовольчих та 57 непродовольчих товарів.

4. Залежно від регулярності поповнення (надходжень та витрат) товарних запасів.Різниця між окремими групами товарів обумовлюється часом накопичення (формування) та часом споживання (використання) товарних запасів.

Такий підхід до оцінки товарних запасів обумовлює потребу виділення:

—запасів товарів регулярного поповнення (надходження) та витрат;

—запасів товарів регулярного поповнення, але сезонного використання;

—запасів періодичного поповнення (як правило, цільового призначення);

—запасів регулярного та нерегулярного поповнення, регулярного та нерегулярного використання.

5. Залежно від попиту на споживчі товари.Товарні запаси залежно від відповідності попиту поділяють на запаси, що відповідають чи не відповідають попитові. До останніх належать неходові, залежані та за­везені понад норму товари.

Неходові— це товари, які не відповідають якісним параметрам спо­живчого попиту в даному місці та в даний час.

До залежанихналежать товари, які довгий час знаходяться без руху на складах підприємств, які частково втратили свою якість та морально застаріли. Формування цих запасів, як правило, обумовлено завозом то­варів без урахування обсягу та структури споживчого попиту.

Завезені понад норму товари-- це такі, що не відповідають кількісним параметрам споживчого попиту на певному територіальному сегменті споживчого ринку. Реалізація цієї групи товарних запасів мож­лива за умови регіональної диверсифікації діяльності або в наступні ча­сові періоди за активної рекламної компанії.