Залежно від чутливості до зміни товарообороту підприємства.

Ці товарні запаси можуть за певною мірою умовності бути представлені двома частинами:

— змінною, розмір якої обумовлюється розміром та динамікою това­рообороту підприємства;

— умовно-постійною, розмір якої не залежить від зміни товарообо­роту підприємства. До другої частини відносять товарні запаси в межах асортиментного представницького набору товарів, що мають постійно знаходитися в торговельній мережі підприємства, їх розмір обумовлюєть­ся встановленим асортиментним переліком товарів, розмірами торговель­ної площі підприємства, формою торговельного обслуговування.

До товарних запасів, розмір яких не залежить від обсягів товарооборо­ту підприємства, відносять також товарні запаси цільового призначення.

7. Залежно від моменту та характеру оцінки.Виділяють:

- запаси на початок (вхідні), що характеризують розміри, які фак­тично склалися на початок звітного чи планового періоду;

— вихідні, які характеризують розміри товарних запасів, що фактич­но склалися на кінець певного періоду (звітного або планового);

- середні товарні запаси, які характеризують середній обсяг наяв­них товарних запасів протягом певного періоду та розраховують за се­редньою арифметичною чи середньою хронометричною;

- планові (прогнозовані) товарні запаси, які підприємство планує або очікує забезпечити на певну дату.

8. Залежно від відповідності нормативу.Щодо встановленого нор­мативу виділяють запаси в межах нормативу та понаднормативні.

Потреба нормування як однієї з функцій управління запасами обу­мовлена тим, що недостатній обсяг товарних запасів призводить до по­рушення ритму продажу, неотримання належного обсягу товарообороту та прибутку підприємства, формування незадоволеного попиту насе­лення.

Наявність запасів у розмірах, що перевищують норматив, призводить до "замороження" оборотних коштів підприємства, зростання втрат та витрат обігу, зниження ефективності використання матеріальних ресурсів. Оцінка розмірів запасів у позиції дотримання нормативу потрібна для обґрунтування оцінки ефективності комерційної діяльності підприєм­ства, його стратегії і тактики у формуванні та управлінні товарними за­пасами.