Фактори, що визначають розмір та швидкість обороту товарних запасі

Динаміка товарних запасів та час обертання товарів складаються під впливом великої кількості факторів. Вивчення характеру факторів та ме­ханізму їхнього впливу є необхідною передумовою для обгрунтування оцінки стану запасів, планування їх розміру, розробки та прийняття кон­кретних заходів щодо їх регулювання.

Всі фактори, що визначають розмір товарних запасів, можна поділи­ти на зовнішні та внутрішні.

Найважливішими зовнішніми факторами, що визначають розмір то­варних запасів торговельного підприємства є:

1. Співвідношення між попитом та пропозицією. В умовах, коли по­пит населення на окремі товари перевищує його пропозицію, товарообо­рот здійснюється з найменшими запасами. Зі збільшенням пропозиції товарів, насиченості ринку спостерігається деяке уповільнення швидкості обертання товарів.

2. Ритмічність та стійкість споживання окремих товарів. Чим ста­більнішим та стійкішим є попит споживачів на окремі товари, тим мен­шою є потреба у створенні товарних запасів на випадок непередбачених коливань попиту.

Зовнішньою ознакою рівномірності споживання окремих товарів є показники середньоквадратичного відхилення та коефіцієнта варіації одноденного товарообороту від його середнього значення.

3. Ритмічність виробництва окремих товарів. Виробництво та заку­півля окремих споживчих товарів має сезонний характер. Це стосується овочів, цукру, круп, плодоовочевих консервів тощо. В період сезону виробництва торговельні підприємства мають можливість придбання то­варів у безпосередніх виробників за мінімальними цінами. Наявність цього фактора обумовлює потребу та економічну зацікавленість торговель­них підприємств у створенні товарних запасів сезонного забезпечення.

4. Стан конкуренції на ринку товарних ресурсів. Чим вищий ступінь конкуренції на ринку товарних ресурсів, тим більшу свободу у виборі постачальників та "вторгуванні" умов постачання має підприємство. Узгоджені умови постачання — періодичність, обсяги партій поставки, що оновлює асортимент, можливість повернення недоброякісних товарів суттєво впливають на розмір товарних запасів підприємства.

5. Добросовісність постачальників щодо виконання постачання то­варних ресурсів, стан дисципліни постачань.

Загальна дисциплінованість постачальників, їх обов'язковість та доб­росовісність щодо виконання договорів постачання визначає потребу тор­гового підприємства в створенні страхових товарних запасів.Чим доб­росовіснішими є постачальники підприємства, чим ритмічніше та безпе­рервніше організоване їх власне виробництво, тим нижча ймовірність невиконання графіка завозу товарів, а відповідно і потреба в створенні товарних запасів.

6. Рівень інфляційних очікувань. В умовах інфляційної економіки одним із спонукальних мотивів створення запасів матеріальних резервів є захист обігових коштів підприємств від інфляційного знецінення. Чим вищі темпи інфляції, тим більша зацікавленість підприємств у макси­мальному підвищенні розміру запасів з метою захисту грошей від інфляції та для отримання додаткового доходу від випереджувального зростання цін на окремі товари порівняно із загальним темпом інфляції.

Розмір та обіговість товарних запасів визначаються також внутріш­німи факторами, які залежать від діяльності самого торгового підпри­ємства та визначаються стратегією тактики його діяльності.

До таких факторів належать:

1. Місцезнаходження торгового підприємства.Цей фактор визна­чає інтенсивність споживчих потоків у районі діяльності підприємства,
а відповідно, і розмір одноденного товарообороту, а також швидкість реалізації товарних запасів. Чим вигідніше місцезнаходження торгового
підприємства, тим вища швидкість реалізації товарних запасів та менша потреба в їх створенні.

2. Обсяг товарообороту торгового підприємства.Відносно великі за розміром товарообороту підприємства, як правило, здійснюють тор­гову діяльність з меншим рівнем товарних запасів. Це обумовлено тим. що вони мають можливість частіше робити завіз товарів, маючи оптову ланку.

3. Спеціалізація підприємства та структура товарообороту.Това­ри залежно від їхньої якості, особливостей призначення мають різний час обертання. Це залежить від властивостей деяких предметів спожи­вання, кількості різновидів, що входять до товарної групи, особливостей прийому та комплектування виробів. Так, товари, що швидко псуються, швидко втрачають свої властивості (м'ясо, хліб, молоко), мають бути ре­алізовані протягом нетривалого періоду. Задоволення попиту на товари складного асортименту, такі як: одяг, тканини, взуття, галантерея потре­бує наявності в магазині широкого вибору різновидів цих виробів за ко­льорами, розмірами, фасонами. Оскільки такого роду товари є предмета­ми періодичного попиту, їхні запаси, виражені в днях до обороту віднос­но вищі, ніж запаси з інших товарів. Отже, збільшення в роздрібному товарообороті частки непродовольчих товарів складного асортименту за інших умов є фактором зростання загального рівня товарних запасів.

 


У той же час збільшення питомої ваги продовольчих товарів, особливо стійкого попиту, є фактором зниження товарних запасів.

4. Організація та частка завозу товарів.Чим частіше завозяться товари до магазинів, тим меншими затратами можна забезпечити вико­нання плану товарообороту, і навпаки. В свою чергу, частота завозу залежить від місцезнаходження підприємства, розміщення основних постачальників, транспортних умов. Чим ближче розташовані постачаль­ники, бази до районів споживання, тим частіше відбувається завіз товарів у роздрібні торгові підприємства, тим менший розмір товарних запасів.

5. Площа торговельного залу та форма торгового обслуговуван­ня.Розміри товарних запасів, що знаходяться в торговому залі, повинні забезпечити представницьку викладку всього асортименту товарів, що є у наявності. Чим більша площа торгового залу, тим більший розмір товарних запасів має знаходитися безпосередньо в торговому залі.

Суттєвий вплив створює і форма торгового обслуговування. При са­мообслуговуванні потреба в товарних запасах, що знаходяться в торго­вому залі, вища, ніж при обслуговуванні через прилавок.

6. Стан складського господарства.Цей фактор має обмежуваль­ний характер та визначає максимально можливий розмір запасів товарів.
Чим більша площа (ємність) складських приміщень, тим у більших роз­мірах можуть створюватися (при потребі) товарні запаси.

7. Організація комерційної роботи.Велике значення для правиль­ного визначення потреби в створенні товарних запасів та оперативного
регулювання їхнього розміру мають кваліфікація й компетентність кадрів та рівень керівництва торговельним процесом, організація дієвого конт­ролю за надходженням, реалізацією та залишками товарів, маневруван­ня товарними ресурсами.

8. Фінансове становище підприємства.Формування товарних за­пасів може здійснюватися у різний спосіб:

- шляхом оплати товарів, що надходять, грошовими коштами підприємства;

—шляхом отримання комерційного кредиту від постачальників (от­римання товарів з відстрочкою плати);

—шляхом прийому товарів під реалізацію або на комісію.

Можливості застосування кожного способу формування товарних за­пасів та співвідношення між ними безпосередньо залежать від фінансо­вої стійкості торгового підприємства, його платоспроможності, фінансо­вого становища, ступеня довіри до нього.