Планування обсягу та структура надходження (закупівлі) товарів

План обсягу та асортиментної структури надходження (закупівлі) товарів є похідним від плану товарообороту підприємства на відповід­ний період та плану формування товарних запасів. Обсяг необхідного надходження товарів розраховується за окремими товарними групами та за підприємством у цілому. План обсягу надходження товарів на підприєм­ствах складається в роздрібних цінах і дорівнює плановому обсягу това­рообороту плюс планова сума товарних запасів на кінець періоду і мінус фактична сума товарних запасів на початок планового періоду. Розмір іншого вибуття товарів на плановий період визначається за рівнем ви­буття, що склався у попередній період, у відсотках від обсягу надход­ження товарів.

Плановий обсяг закупівлі товарів визначається на основі планового обсягу надходження товарів на підприємство. Різниця між цими показ­никами полягає в тому, що обсяг надходження товарів розраховується у роздрібних цінах, у той час як обсяг закупівлі товарів — в оптових.

Розрахунки планового обсягу закупівлі товарів проводяться окремо за кожною товарною групою, а потім узагальнюються за підприємством. Плановий обсяг закупівлі товарів визначає загальну потребу підприєм­ства в товарних ресурсах у цілому на плановий період.

Загальний обсяг потреби підприємства у товарних ресурсах може бути забезпечений різноманітними методами проведення закупівлі необхід­них товарів. Це:

1. Оптові закупівлі товарів однією партією.

2. Оптові закупівлі з періодичною поставкою узгодженими партіями.

3. Оптові закупівлі з одержанням товарів при виникненні потреби.

4. Разові закупівлі.

5. Різні комбінації перерахованих методів закупівлі.

Кожний метод має переваги та недоліки, які слід врахувати для ско­рочення часу та витрат, пов'язаних із закупівлею товарів.

Вибір методу закупівлі товарів здійснюється окремо за кожним ви­дом (групою) товарів. Він визначається станом ринку закупівель, кана­лами розподілу, необхідною кількістю товарів, що закуповуються, жор­сткістю обмежень щодо обсягу складських приміщень та фінансових ресурсів, чутливістю цін закупівель до методу закупівлі, умовами опла­ти, характером та ступенем довіри у відносинах з постачальниками.

Важливим при плануванні обсягу та структури надходження товарів є вибір постачальників.

В умовах ринкової економіки торговельне підприємство повністю вільне у виборі постачальників необхідних товарних ресурсів.

Вибір постачальника здійснюється на підставі основних та додатко­вих критеріїв, які визначають доцільність укладання угоди закупівлі з конкретним постачальником порівняно з іншими альтернативними ва­ріантами. Основним критеріями вибору постачальника є:

1) вартість придбання (ціна закупівлі) товарів;

2) якість обслуговування.

Вартість придбання включає в себе ціну закупівлі товарів, а також іншу вартість, що не має грошового вираження, до якої можна віднести зміни іміджу торгового підприємства, його конкурентоспроможності, перспективи зростання товарообігу.

Якість обслуговування включає якість товарів, що закуповуються, та надійність договірних відносин. Під надійністю відносин розуміють гарантованість обслуговування потрібними ресурсами впродовж заданого проміжку часу та незалежно від проблем, що можуть виникнути від по­рушення доставки тощо. Крім основних критеріїв вибору постачальни­ка, існують і додаткові критерії. До них відносять: — віддаленість постачальника від споживача;

—строки виконання поточних та термінових замовлень;

—наявність у постачальника резервних потужностей (запасів товарів);

—організацію управління якістю продукції у постачальника;

— психологічний клімат у трудовому колективі постачальника;

—ризик страйку у постачальника;

—спроможність постачальника забезпечити заміну неякісних товарів та післяпродажне обслуговуванн;

- кредитоспроможність та фінансове становище постачальника;

- ризик недобросовісності та банкрутства постачальника тощо.

Застосування перерахованих критеріїв для вибору комерційних про­позицій на постачання (закупівлю) товарів потребує збору та аналізу відповідної інформації. Джерелами її отримання можуть бути: власне розслідування, місцеві джерела, власні інформатори, офіційні органи, банки та фінансові інститути, конкуренти потенційного постачальника, торговельні асоціації, інформаційні агенції, які володіють відкритою для ознайомлення інформацією.

Значну допомогу в обгрунтуванні вибору постачальника може на­дати розрахунок сукупних витрат підприємства на закупівлю товарів у конкретної оптової ланки.