Торгівля як галузь господарювання

Торгівля як самостійна галузь народного господарства відіграє важ­ливу роль у розвитку всієї економіки.

В основу поділу народного господарства на галузі покладено суспіль­ний розподіл праці. Під галуззю народного господарства розуміють су­купність підприємств і організацій, які характеризуються однорідністю функцій, які вони виконують, і займають відповідне місце в системі розширеного відтворення.

Всі галузі народного господарства діляться на галузі матеріального виробництва і невиробничу сферу. До галузей матеріального виробництва відносять також і торгівлю, матеріально-технічне постачання, заго­тівлю, громадське харчування. Пояснюється це тим, що в усіх цих ланок;їх і формах товарного обігу основну частку займають трудові операції виробничого характеру. Це дороблення, фасування, пакування, сортування, транспортування, зберігання. Будучи галуззю матеріаль­ного виробництва, торгівля бере участь у створенні валового внутріш­нього продукту.

Торгівля як галузь народного господарства здійснює просування товарів від виробника до споживача і виконує операції, пов'язані з продов­женням процесу виробництва в сфері обігу.

Як галузь народного господарства торгівля характеризується низкою економічних показників, це:

І) величина товарообороту (роздрібного, оптового);

2) чисельність підприємств роздрібної та оптової мережі

 

3) чисельність зайнятих працівників;

4) рівень продуктивності праці;

5) середня заробітна плата;

6) рівень витрат обертання;

7) рівень рентабельності.

Як галузь народного господарства, торгівля відрізняється від інших галузей господарювання характером функцій, що виконуються, і місцем, яке вона займає в системі розширеного відтворення.

Торгівля як самостійна галузь народного господарства відіграє важливу роль у розвитку всієї економіки, у вирішенні завдань матеріального і культурного забезпечення людей.