Обґрунтування ремонтної політики підприємства

Збереження споживчої вартості основних фондів та продовження мож­ливого терміну їх корисної експлуатації визначається ефективністю ре­монтної політики підприємства.

Підприємство може використовувати різні підходи до проведення ре­монтів основних засобів:

- запобіжну ремонтну політику, що передбачає проведення плано­во-попереджувальних ремонтів;

—аварійну ремонтну політику, при якій ремонтні роботи проводять­
ся лише під час виходу основних засобів з експлуатації (аварійний ре­монт);

—комбіновану політику.

Для планування оптимальної стратегії ремонтів слід виходити з того, що підприємство зацікавлене, щоб витрати через виробничі паузи та витрати на утримання засобів виробництва в задовільному стані були мінімальні.

Більш доцільною є запобіжна ремонтна політика, оскільки вона за­безпечує ритмічність роботи підприємства та стабільність його вироб­ничих можливостей завдяки планомірному утриманню основних фондів у задовільному стані. Для неї характерні й більш низькі витрати на профілактичні ремонтні заходи порівняно з аварійними роботами.

Реалізація такої політики передбачає: обґрунтування ремонтного цик­лу, тобто періодичності та почерговості використання ремонтних робіт, здійснення контролю за ходом дотримання термінів та якості ремонтних робіт.

При виборі аварійної ремонтної політики слід врахувати, що з ладу може вийти одночасно декілька одиниць обладнання, що може постави­ти під загрозу виконання виробничої програми, плану товарообігу, може унеможливитися здійснення окремих етапів торговельно-технологічних операцій, спричинивши негативні наслідки для діяльності підприємства та його фінансового стану.

Вибір аварійної ремонтної політики передбачає розробку програми дії підприємства при аварії основних фондів, завчасна розробка програ­ми дії дозволяє скоротити витрати підприємства через вимушений простій. Ефективним інструментом захисту підприємства від аварійних ситуації є також страхування його майна від безпосередніх та непрямих збитків.

Залежно від мети та завдань виділяють поточний та капітальний ре­монти основних фондів.

Метою поточного ремонту є збереження засобів праці у стані, при­датному для подальшого продуктивного використання шляхом проведен­ня регулярних ремонтно-профілактичних операцій, спрямованих на усу­нення дрібних неполадок та попередження прогресуючого фізичного спрацювання. Витрати на проведення поточного ремонту є постійними, здійснюються відносно рівномірно протягом усього періоду експлуатації, відносяться на витрати обігу підприємства після їх здійснення.

Капітальний ремонт основних фондів проводиться з метою відшко­дування фізичного спрацювання конструктивних елементів засобів праці та максимального відновлення їх первісних техніко-експлуатаційних параметрів. Капітальний ремонт проводиться з певною періодичністю і потребує значних одночасових витрат.

З метою нагромадження коштів для проведення капітального ремон­ту на підприємстві може формуватися ремонтний фонд. Джерелом його формування є цільові періодичні відрахування коштів, що відносяться на витрати обігу підприємства впродовж усього ремонтного циклу.

Важливе значення для діяльності підприємства має економічна оцін­ка доцільності витрат на капітальний ремонт основних фондів.

В основі оцінки доцільності лежить порівняння двох альтернатив­них варіантів:

—проведення капітального ремонту основних фондів та продовжен­ня строку їх експлуатації на один ремонтний цикл;

—заміни пошкодженого об'єкта основних фондів новим.

Для здійснення оцінки потрібно визначити загальну суму витрат та збитків підприємства в кожному варіанті.

При проведенні капітального ремонту витрати підприємства скла­даються з:

—витрат на капітальний ремонт;

—підвищення експлуатаційних витрат на капітально відремонтовані
основні фонди порівняно з аналогічними новими.

Під час придбання нових основних фондів до складу витрат та збитків підприємства включаються витрати на придбання основних фондів, збит­ки від недоамортизованих діючих основних фондів.

Витрати на придбання включають до розрахунку з поправкою на відмінності у продуктивності й тривалості ремонтного циклу нових та старих основних фондів шляхом застосування двох коригуючих кое­фіцієнтів:

— коефіцієнта, що характеризує співвідношення продуктивності дію­чих та нових основних фондів;

- коефіцієнта, що відображає співвідношення тривалості ремонтного циклу.

Приріст експлуатаційних витрат розраховують на всю тривалість ре­монтного циклу та для визначення їх теперішньої вартості.

Витрати на придбання основних фондів визначають, виходячи з умов розрахунку за придбані основні фонди, з урахуванням відсотків за кре­дит, наданого періоду відстрочки платежу.