Поняття доходів торгових підприємств

Реалізація товарів торговим підприємством здійснюється переважно за вільними роздрібними цінами. Однак цінову політику на ринку знач­ною мірою обумовлюють виробники чи зарубіжні постачальники, виби­раючи ту чи іншу стратегію. А тому кожному торговому підприємству потрібно враховувати цінову політику виробників товарів. Разом із цим, роздрібні торгові підприємства здійснюють продаж товарів, встановлю­ють кінцеві роздрібні ціни відповідно до кон'юнктури ринку, виходячи з відпускної ціни підприємства-виробника і торгової надбавки.

Різниця між товарооборотом за цінами ринку (роздрібними й опто­вими) і товарооборотом за цінами їх закупівлі, взятих без ПДВ і акциз­ного збору, являє собою дохід від торгової діяльності чи суму торгових (оптових) надбавок.

Торгова надбавка визначається торговим підприємством, виходячи з кон'юнктури ринку. В торгову надбавку включають витрати обігу, в тому

числі транспортні й інші розходи роздрібних торгових організацій і підприємств, а також ПДВ.

Дохід від торгової діяльності використовується підприємством для відшкодування витрат й інших затрат, пов'язаних зі здійсненням його господарської діяльності та створенням прибутку від реалізації. Таким чином підприємство забезпечує самоокупність поточної господарської діяльності й створює умови для самофінансування в майбутньому пе­ріоді.

Органи виконавчої влади на місцях можуть регулювати розміри тор­гових надбавок шляхом встановлення їх граничного розміру, гранично­го рівня рентабельності, а також іншими методами. Іноді можуть само­стійно встановлювати розміри торгових надбавок. Торгові підприємства мають право встановлювати на деякі товари надбавку нижчу чи на рівні її граничної величини і при потребі вона може підлягати розподілу між оптовою і роздрібною ланкою на договірних засадах.

Часто при визначенні торгової надбавки використовують затратний підхід до розрахунку її величини, її визначають у відсотках до товаро­обороту шляхом сумування рівня затрат і заданого показника рентабель­ності. Сьогодні цей метод визначення величини надбавки використовуєть­ся торговими підприємствами для товарів, на ринку яких відсутня кон­куренція.

Широко застосовують торгові підприємства розрахунки оптимальних рівнів оптових і роздрібних торгових надбавок з урахуванням покриття витрат обігу, сплати податків, формування необхідних для подальшого розвитку прибутків.

Вивчення досвіду роботи підприємств свідчить про те, що оптималь­ний рівень торгових надбавок застосовується, як правило, єдиний для всіх товарів. Величина доходу підприємства (торгова надбавка) визна­чається як різниця між ринковою ціною та ціною закупівлі товару. У за­значеному підході підприємство оцінює свої можливості із беззбиткової роботи і з метою збільшення прибутків забезпечує зростання обсягів продажу, прискорення оборотності засобів, укладених у товарні запаси, використовує інші фактори інтенсивної діяльності. При розрахунку тор­гової надбавки на товари, що швидко псуються, з обмеженим терміном реалізації враховують їх оборотність, яка складає 1—3 дні.

Окремо виділяють доходи з нереалізаційних операцій. Це доходи з операцій, які не належать до основної діяльності підприємства і безпосередньо не пов'язані з реалізацією товарів, продажем основних засобів чи іншого майна підприємства.

До доходів від позареалізаційних операцій підприємств і організацій відносять доходи від здавання майна в оренду, доходи (дивіденди, відсот­ки) з цінних паперів (акцій, облігацій), присудження штрафів, пені, не­устойки, інших санкцій, суми страхових відшкодувань від страхових ком­паній у випадку поступлення платежів і перевищення отриманих стра­хових відшкодувань над страховим внеском, прибутки минулих років, виявлені у звітному році.