Класифікація витрат обігу

Класифікація взагалі представляє собою впорядкування вивчення складних економічних явищ за основними ознаками. Витрати обігу є якраз досить складною економічною категорією, яка у вартісній формі виражає затрати трудових, матеріальних і фінансових ресурсів для здійс­нення господарської діяльності. Поділ витрат обігу за основними озна­ками (класифікація) дозволяє покращити облік, поглибити аналіз, підви­щити обґрунтованість планових показників, здійснити дієвіший контроль за їх станом.

Метою витрати коштів, різних ресурсів є досягнення високих кінце­вих результатів, тобто відповідного обсягу товарообороту і потрібних прибутків. Тому важливо постійно враховувати залежність витрат обігу від обсягу товарообороту.

За участю витрат у створенні вартості всі витрати ділять на чисті та додаткові. Чисті витрати— це витрати, пов'язані з актом купівлі-продажу товарів і зміною форми вартості. Ці витрати суспільне необхідні, але вони за своєю суттю непродуктивні й не створюють споживчу вартість, не збільшують вартість товару. До них відносять розходи, по­в'язані з рекламою, обслуговуванням покупців, грошовим обігом, веден­ням касових і бухгалтерських операцій. Зараз частка чистих витрат обігу в загальній сумі має тенденцію до зростання. Це обумовлено вимогами ринку до підвищення культури обслуговування покупців і конкуренто­спроможності підприємств.

Додаткові витрати обігу— це витрати, що пов'язані з виконанням операцій з продовження процесу виробництва в сфері обігу. До них відносяться затрати на транспортування, зберігання, доробку, фасування, пакування товарів. При виконанні цих операцій товар як споживача вартість зберігається, перетворюється, доводиться до споживача, одно­часно збільшується його вартість. Додаткові витрати відшкодовуються за рахунок додаткової вартості.

Другий поділ витрат стосовно товарообороту — це постійні й змінні витрати.

Постійні витратипредставляють собою такі, що в конкретний мо­мент не залежать безпосередньо від величини і структури товарообороту. До них відносять: розходи на оренду торгових одиниць, амортизацію ос­новних фондів, зношення малоцінного інвентаря, оплату праці працівни­кам за окладами і тарифними ставками. Ці витрати є постійними протягом конкретного періоду часу. Середні постійні витрати зі зростанням това­рообороту мають тенденцію до зниження.

У тих випадках, коли розглядаються питання про закриття (ліквіда­цію) чи відновлення діяльності підприємства, виділяють залишкові чи стартові витрати обігу. До залишкових відносять ту частину постійних витрат, які є в період закриття діяльності підприємства. До стартових витрат обігу відносять ті, які виникають у зв'язку з відновленням діяль­ності підприємства.

Аналіз показує, що частка постійних затрату сукупних витратах знач­но відрізняється на різних підприємствах.

По-перше, їх частка складає значну величину на тих підприємствах, де не забезпечено повне використання всіх потужностей (торгових площ).

По-друге, на підприємствах, де частка розходів більш значуща по­рівняно з величиною у приватних підприємствах.

Перед торговими підприємствами стоїть завдання забезпечити зменшен­ня величини постійних розходів шляхом збільшення товарообороту, щоб повністю завантажити потужність підприємства і тим самим мінімізувати постійні витрати.

Змінними називаються такі витрати обігу, величина яких знаходить­ся у безпосередній залежності від обсягу і структури товарообороту. До таких витрат відносять транспортні розходи, розходи на рекламу, затра­ти на пакування і доробку товарів, затрати на оплату відсотків за корис­тування кредитом, розходи на оплату праці за відрядними розцінками тощо. Суть цих витрат пов'язана з використанням виробничих факторів, величина яких визначається змінами реалізації товарів, послуг.

Характер залежності змінних витрат від обсягу продажів має різний ступінь еластичності. В тих випадках, коли змінні витрати змінюються в однакових пропорціях з обсягом товарообороту, еластичність між ними дорівнює одиниці, їх ще називають пропорційними витратами обігу.

Значна частина змінних витрат обігу, при нормальних умовах госпо­дарювання, змінюється в однаковому напрямі зі зміною обсягу товаро­обороту, але в меншій пропорції. Еластичність між показниками менше одиниці. Ці розходи в західній літературі отримали назву депресивних.

Розходи, які змінюються у відносно більшій пропорції порівняно з товарооборотом, отримали назву прогресивних змінних витрат. На ве­ликих підприємствах ефективніше використовуються всі ресурси, а тому змінні витрати у них нижчі. Постійні й змінні витрати складають валові витрати обігу.

Окремо виділяються граничні витрати обігу. На практиці виникає питання оцінки ефективності процесів розширення чи скорочення торгової діяльності. При його вирішенні важливо розрахувати величину при­росту витрату зв'язку з розширенням економічної діяльності чи скоро­чення витрат при її зменшенні. Вказані види витрат називають гранич­ними. Вони представляють собою зміну величини загальних (сукупних) витрат, які пов'язані з результатами зміни обсягу товарообороту на одну одиницю (на 1000 грн товарообороту).

За приналежністю до окремих товарів і товарних груп витрати обігу ділять на прямі й непрямі.

До прямих витрат відносять такі, які на підставі документів можна безпосередньо віднести на конкретні товари. Непрямі витрати неможли­во віднести на окремі товари, а тому їх розподіляють на підставі спе­ціальних розрахунків. Принципи й методи їх розподілу базуються на обліку змісту статей витрат обігу і факторів, під впливом яких вони форму­ються.

Існує класифікація витрат на прості (однотипні) та комплексні. До про­стих відносять економічно одноелементні розходи (розходи на оплату праці). Комплексні складаються з різних елементів затрат ( інші затрати).

За раціональністю використання всі витрати ділять на продуктивні і непродуктивні.

Продуктивні дають корисний результат— це розходи на реалізацію товарів, які забезпечують отримання роздрібного товарообороту.

Непродуктивні не дають корисного результату, але вони потрібні в процесі здійснення торгово-господарської діяльності. У торгівлі це, перш за все, втрати товарів у межах природних втрат. Підприємство по­винно намагатися знижувати непродуктивні розходи шляхом покращен­ня організації доставки, зберігання і реалізації товарів.