Нормування витрат обертання як нормативна база їх прогнозування

Як аналіз, так і планування витрат обертання базуються на відповід­них нормах і нормативах. Вони представляють собою суспільно-необ­хідний рівень розходів для ефективності торгівлі при забезпеченні висо­кої якості обслуговування і дотримання режиму економії.

Є відповідні відмінності нормування витрат обертання. Вони зводять­ся до того, що нормування ведеться в розрізі окремих груп товарів у ме­жах конкретних статей витрат обігу.

Нормування витрат обертання в розрізі окремих товарних груп пе­редбачає використання прогресивних, передових норм, виходячи з конк­ретних умов торгової діяльності.

Для нормування з товарно-групових розходів з урахуванням кожної статті витрат обертання використовують різні показники нормативного характеру. Так, базою для визначення рівня з товарно-групових транс­портних витрат служить товарооборот в асортименті і тарифні ставки за перевезення 1 т вантажів на 1 км з урахуванням затверджених схем то­варного руху. Основою для нормування розходів за кредитом є потоварно-групові нормативи товарних запасів. Ці нормативи використовують­ся для витрат і за іншими елементами затрат (страхування товарно-ма­теріальних цінностей, зберігання товарів тощо). У процесі нормування витрат зберігання за товарними групами, пов'язаних з амортизацією ос­новних фондів, враховуються норми амортизаційних відрахувань, нор­мативи і структура торгової площі за товарними групами.

У свою чергу природні втрати розраховуються на підставі норм, ди­ференційованих за товарними групами.

Норми трудових затрат відповідною мірою відображаються в розмі­рах відрядних розцінок оплати праці продавців різних типів магазинів за продаж окремих груп товарів.

Витрати, пов'язані з відрахуваннями у фонд підготовки кадрів, тари­фи за збір виручки використовуються для нормування відповідних ста­тей витрат обертання.

Деякі елементи затрат не підлягають безпосередньому нормуванню за товарними групами. Це утримання та поточний ремонт приміщень, утримання апарату управління та охорони, інші розходи. Розрахована загальна планова сума цих витрат розподіляється за товарними групами за відповідними ознаками чи пропорційно фонду заробітної плати чи інших показників.

Встановлені норми за товарно-груповими витратами обертання ви­користовуються протягом декількох років. Будучи інтегрованим норма­тивним показником, вони підлягають перегляду при зміні відповідних норм тарифів, ставок. Тоді вносяться корективи у відповідні елементи затрат.

Створення нормативної бази — одна з вирішальних умов вдоскона­лення прогнозування і планування витрат обертання.