Методичні підходи до розробки планів-прогнозів витрат обертання

Метою розробки прогнозів витрат є визначення очікуваних прибутків на майбутній період. Без знань своїх можливостей щодо отримання відпо­відних прибутків підприємство не може приймати рішення про майбутній розвиток господарської діяльності, не може розширювати свою мате­ріально-технічну базу. Підприємство часто потребує такої інформації як на близьку (2—3 роки), так і на віддалену перспективу (більше 5 років).

З подоланням кризових явищ у нашій економіці роль прогнозів, а са­ме прогнозів витрат обертання, буде збільшуватися. Сам процес прогно­зування витрат обертання складається з таких етапів:

1. Аналізу показників витрату поєднанні з кінцевими результатами роботи за 3—5 попередніх років і їх критичної оцінки.

2. Визначення тенденцій зміни витрат обертання за загальним обся­гом і в розрізі окремих статей.

3. Вивчення частки загальної величини витрат у доходах від торгової діяльності, виявлення причин зміни цієї частки.

4. Прогнозування частки витрат у доходах на майбутній період.

5. Розрахунку впливу факторів на зміни витрат за окремими статтями і за загальним обсягом у прогнозованому періоді.

Прогнози розробляють за основними статтями витрат, які займають значну питому вагу у загальних витратах. Решту розходів оцінюють за їх часткою у витратах за попередні 3—5 років. Потім, сумуючи основні статті розходів і ту частку, яку розрахували на підставі аналізу, визнача­ють загальну величину витрат обертання на плановий період.

Загальні підходи щодо прогнозування і планування витрат у торгівлі значною мірою спільні, єдині.

Основними методами прогнозування і планування витрат обігу за окремими статтями є:

— дослідно-статистичний метод;

— метод техніко-економічних розрахунків, який базується на вико­ристанні норм, нормативів, лімітів;

— метод прямих розрахунків витрат за окремими статтями, виходя­чи з базової величини з урахуванням особливостей формування окремих
елементів затрат;

- економіко-математичне моделювання шляхом вияву впливу основних факторів на рівень розходів за статтями і в цілому на підпри­ємстві.

Важливим принципом розробки плану витрат обертання в торгівлі є оптимізація її показників. Відповідно до цього планові рівні та суми ви­трат повинні представляти собою величину раціональних розходів. Змен­шення витрат обертання є однією з умов зниження роздрібних цін і по­силення своїх позицій на ринку в умовах конкуренції. А тому при наяв­ності нераціональних розходів і витрат, їх розмір за рівнем і, відповідно, в сумі буде вищий планових показників. На практиці завищення плано­вого рівня і суми витрат не дає можливості при зіставленні з фактични­ми показниками дати правильну оцінку процесу витрачання коштів. Підприємства повинні виконувати розрахунки очікуваних змін витрат у майбутньому періоді. Такі розрахунки дозволяють пов'язати перспек­тивний розвиток матеріально-технічної бази, підготовки кадрів, досяг­нення високих якісних результатів з фінансовими ресурсами і служать основою для вдосконалення планування витрат обертання.