Функції торгівлі й товарного обертання

Під поняттям "функція" слід розуміти коло питань, які відносять до господарської діяльності, що вирішуються тільки цією галуззю народ­ного господарства. Функції торгівлі й товарного обігу в цілому розкриті різними економістами досить глибоко.

Перш за все, тут виділяють функцію з реалізації вартості, потім функ­цію з продовження процесу виробництва в сфері товарного обертання. Деякі економісти ділять функції на притаманні їй і не притаманні. До притаманних, перш за все, відносять зміну форми вартості (товарну на грошову) і зміну форми власності. До непритаманних функцій відносять продовження процесу виробництва у сфері обігу (сортування, компле­ктування, пакування). Проміжне місце займає функція збереження і транспортування товарів. Ці функції часто називають чужими або гетерогенними.

Найбільш складні форми прояву мають притаманні функції торгівлі й товарного обертання.

Оскільки сам товар поєднує вартість і суспільну споживчу вартість, з допомогою якої задовольняється потреба в товарі, виділяється конкретна і абстрактна праця. Абстрактна праця створює вартість товару, а конкретна праця — споживчу вартість. У зв'язку з цим функції товарного обертання і торгівлі роздвоюються. По-перше, проходить задоволення індивідуальних потреб, які виступають у формі платоспроможного попиту окремих спожи­вачів з допомогою обміну товару на гроші, тобто реалізації товарів, а са­ме реалізації виготовленої продукції як споживчої вартості. До цієї функції можна також віднести вивчення купівельного попиту, рекламу товарів, вплив на постачальників з метою виробництва необхідних товарів, формуван­ня товарного асортименту з урахуванням особливостей попиту населення.

По-друге, здійснюється зміна форм вартості, тобто при обміні відшко­довуються затрати суспільної праці. Це здійснюється внаслідок реалі­зації виготовлених товарів як вартостей. До цієї функції можна віднести такі операції: встановлення цін на товари, касові операції, перевірку пра­вильності оплати товарів, здійснення обліку тощо.

Коли товар є єдністю споживчої вартості й вартості, ці функції товар­ного обертання здійснюються в загальній єдності. Однак з появою гро­шей відбувається виокремлення цих функцій як самостійних.

З виокремленням торгівлі як галузі її основною функцією є найбільш повне задоволення наявних потреб (як індивідуальних, так і колектив­них). Потреби при наявності товарно-грошових відносин виступають у вигляді попиту, а виробництво — у вигляді пропозиції.

Таким чином, зв'язок між попитом і пропозицією, в якому попит ви­ступає як мета, а пропозиція — як засіб досягнення цієї мети, є конкрет­ною формою дії основного економічного закону в сфері обігу. Функції торгівлі не можуть бути визначені без урахування цих особливостей.

Другою функцією торгівлі, пов'язаною з відшкодованістю, що зна­ходить своє відображення в законі вартості, є компенсація суспільне не­обхідних затрат на виробництво товарів. Вона служить засобом досяг­нення мети як у торгівлі, так і у виробництві, оскільки метою виробниц­тва в ринкових умовах стає реалізація продукції.

Функції торгівлі й товарного обертання завжди мають, крім економіч­ного, ще й великий соціальний зміст. Як економічні, так і соціальні особ­ливості функцій торгівлі обумовлені виробничими взаєминами суспіль­ного ладу. А тому, коли йде мова про функції торгівлі, треба звернути увагу на їх специфічні особливості, які обумовлені ринковими умовами.

Слід відзначити, що у функціях торгівлі реалізуються розподільчі відно­сини. Суспільство завжди здійснює дві форми розподілу — платну і без­оплатну. Саме платна форма розподілу притаманна торгівлі. .Якщо роз­глядати фонд споживання, то близько 90 % його розподільчої частини при­падає на торгівлю. У функціях товарного обігу й торгівлі знаходять своє відображення економічні інтереси як виробничника, так і споживача.

Товарний обіг повинен відшкодовувати затрати виробництва на ви­пуск товарів. Це можливо, якщо виготовлена продукція відповідає конкретним потребам, і затрати на її виготовлення не перевищують суспіль­не необхідних, тобто дотримуються інтереси споживачів.

Суспільству необхідно задовольнити потреби людей відповідно до їх грошових доходів і відшкодування затрат для забезпечення безперерв­ності суспільного відтворення. Складність цих процесів полягає в тому, що інтереси виробничників і споживачів не завжди збігаються. Мате­ріальна зацікавленість породжує прагнення при менших затратах отри­мувати більші прибутки, і виробники іноді надають перевагу вартості у шкоду споживчій вартості.

Споживачі зацікавлені в найбільш повному задоволенні своїх потреб при найменших затратах. Таким чином, економічні інтереси виробнич­ників і споживачів часто не співпадають. Виходячи з цього, важливим завданням торгівлі є врахування цих обставин і забезпечення поєднання інтересів як однієї, так й іншої сторони. Може виникнути питання, які інтереси є більш вагомими, важливими. Безперечно, інтереси спожива­ча, оскільки він визначає доцільність виробництва. У ринкових умовах уся система управління повинна бути спрямована на більш повне задо­волення потреб споживача. Це пов'язано з тим, що без задоволення інте­ресів споживача неможливо відшкодовувати здійснені затрати, тобто за­доволення інтересів виробничника.

Функціонування торгівлі ускладнюється ще тим, що як самостійна галузь господарювання вона повинна здійснювати діяльність рентабель­не. Між величиною затрат на організацію товарного обігу і рівнем вико­нання функцій торгівлі існує пряма залежність. Це породжує протиріччя між господарськими інтересами торгівлі й інтересами суспільства.

Важливою функцією торгівлі є забезпечення тісного зв'язку вироб­ництва і розподілу, з одного боку, і доведення товарів (обмін) і забезпе­чення потреб (споживання) — з іншого. Для успішного виконання цих функцій торгівля вивчає попит населення, закладає його в основу скла­дання замовлень для виробництва.

Доведення товарів від виробництва до споживача пов'язано з такими процесами, як транспортування товарів, зберігання, комплектування асор­тименту, доробка тощо. Хоча всі ці процеси мають місце в торгівлі, їх не можна вважати невід'ємною частиною функції доведення товарів до спо­живача. Зі зростанням товарного обігу і поглибленням суспільного роз­поділу праці виникає потреба частину перелічених видів роботи здійс­нювати не в торгівлі. В першу чергу, це стосується транспортування,


пакування, сортування, розфасовування. Виконання цих робіт за місцем виробництва дає можливість зекономити суспільну працю в народному господарстві.

Таким чином, торгівля, виконуючи свої функції, виступає важливою ланкою ринкових відносин, є не тільки товаропровідним механізмом, але водночас і споживачем відповідної частини сукупного суспільного про­дукту, і посідає провідне місце в народногосподарському комплексі держави.

 

Підтема 3. Вплив торгівлі на розвиток виробництва в ринкових умовах господарювання
1.Торгівля — зв'язкова ланка між виробництвом і споживанням.

Орієнтація економіки на ринкові умови розвитку об'єктивно вимагає посилення узгодженості всіх стадій розвитку й особливо розвитку ви­робництва і споживання. Це можливо лише за допомогою торгівлі, яка здатна забезпечити відповідність обсягів і структури продукції, що виго­товляється, попиту населення. З економічних позицій важливо домогти­ся не тільки збільшення виробництва товарів народного споживання та покращення їх асортименту й якості, але й суспільного визнання випу­щеної продукції, більш повного задоволення нею потреб як людей зок­рема, так і народного господарства загалом.

У ринкових умовах зростає роль торгівлі в економічному житті дер­жави, посилюється її вплив на виробництво. Задоволення платоспромож­ного попиту населення виступає в якості основної суспільної необхід­ності, яка, в свою чергу, впливає як на розвиток виробництва, так і торгівлі.

Збалансування виробництва товарів і попиту споживачів значною мірою залежить не тільки від того, як торгівля вивчає і на скільки вона знає попит населення, але й від того, якою мірою і на скільки ефективно вона впливає на виробництво, використовуючи господарський механізм, економічні важелі. В широкому розумінні завдання впливу торгівлі на виробництво полягає не тільки в тому, щоб збалансувати купівельні фонди і товарні ресурси, але й у тому, щоб запропонувати споживачам різно­манітні, високої якості, модні товари, що відповідають запитам споживачів.

Зараз найактуальнішим, найважчим народногосподарським зав­данням є узгодження товарного виробництва з потребами ринку. Якщо виробництво товарів не відповідає попиту населення — виникає питан­ня щодо доцільності такого виробництва взагалі.

Зростання масштабів виробництва, систематичне розширення асор­тименту випуску продукції ускладнює господарські зв'язки між промис­ловістю і торгівлею, підвищує взаємну залежність між ними. З рівнем насичення ринку на перший план виступає асортимент і якість товарів, випуск принципово нових виробів.

Такі процеси є наслідком не тільки технічного прогресу, але й вира­женням соціальної політики держави. Більш повне задоволення потреб, збалансування виробництва товарів і платоспроможного попиту значною мірою залежать від того, як торгові організації вивчають і наскільки зна­ють попит населення, якою мірою вони впливають на виробництво. У результаті злагодженості взаємовідносин торгівлі і виробництва норма­лізується ринкова кон'юнктура, збільшується маневреність цін з метою переключення попиту з одних товарів на інші без зміни загального індексу цін і без зменшення купівельної спроможності населення.

Велика відповідальність у нормалізації зв'язків торгівлі й виробниц­тва в першу чергу лягає на торгівлю. Виходячи з мети виробництва, слід суттєво посилити позиції торгівлі у зворотному впливу на виробника. Практично це означає, що планування розвитку торгівлі повинно відігра­вати активнішу роль у формуванні розвитку промисловості. Торгівля повинна заздалегідь, на стадії розробок прогнозів, формувати товарне надходження в торгівлю. Такий вплив повинен здійснюватися через си­стему попередніх замовлень.

Торгівля здійснює вплив і на споживача, формуючи в нього купівель­ний попит, виховує смаки, забезпечує можливості задоволення їх запитів. Водночас, зростання розвитку виробництва викликає збільшення товар­ної маси, яка призначена для задоволення потреб населення.

В умовах переходу до ринку особливо гостро постає вимога прояву гнучкості й оперативності в управлінні виробництвом, маневреності ре­сурсами, швидкому реагуванню промисловості на запити населення, які зростають. Як свідчить інформація останніх років, виробництво товарів недостатньо задовольняє потреби споживачів. А тому доцільно було б при оцінці роботи промислових підприємств, що випускають товари народного споживання, ввести показник відповідності асортименту, кількості запитам споживачів. Для цього вимагається повна узгодженість роботи торгівлі та промисловості. Зараз серед товарів, що постачаються, багато виробів застарілих моделей, фасонів вузького асортименту, низь­кої якості, частина таких товарів в умовах підвищених вимог покупців осідає в торговій мережі й вимагає зниження ціни.

У вирішенні завдання постійного задоволення зростаючих потреб на­селення, крім організацій і підприємств торгівлі, повинні брати активну участь усі підприємства промисловості, які пов'язані з виробництвом товарів народного споживання. Все це висуває на перший план пробле­ми взаємовідносин торгівлі з промисловістю. Торгові організації ще не­достатньо використовують економічні важелі впливу на виробництво. Як свідчать матеріали органів господарського суду, встановлені законом санкції застосовуються лише на одне з десяти допущених порушень до­говорів. Торгові організації не тільки мають право, але вони і зобов'я­зані пред'являти санкції на кожне порушення договору. Значною мірою це результат слабкого контролю за виконанням договорів особливо щодо асортименту, моделей, сезону.

Взаємозалежність усіх галузей народного господарства значно підви­щує роль державної, планової, фінансової, договірної дисципліни, вима­гає безперечного виконання зобов'язань щодо поставок продукції спо­живачам. Варто було б відновити укладення господарських договорів з промисловістю, де зазначати, що товари, які не відповідають пунктам договору, можуть бути прийняті без зарахування у виконання договору постачання. Треба відійти від практики взаємовідносин торгівлі "що пропонують, те і беремо", а безпосередньо впливати і формувати процес виробництва необхідних товарів. Торгівля з пасивного партнера повин­на перетворитися на активного захисника інтересів споживача.