Стратегія аналізу і планування прибутку підприємства

Досягнення мети діяльності підприємства пов'язано з глибоким ана­лізом та оцінкою досягнутих результатів. Найчастіше головна мета фор­мулюється як досягнення відповідного рівня рентабельності на вкладе­ний капітал і відповідно отримання певної маси чистого прибутку. Маса прибутку підприємства залежить, з одного боку, від величини доходів, що одержує підприємство, з другого — від розмірів витрат обігу. Форму­вання доходів і витрат підприємства обумовлюється передусім обсягами його діяльності (товарообороту), а також асортиментною, ціновою по­літикою і ресурсним забезпеченням товарообороту.

Стратегія управління прибутком може бути представлена такими ета­пами:

1. Правильне визначення суми прибутку підприємства, величина якої залежить від стадії життєвого циклу підприємства, стратегічних завдань, які стоять перед підприємством в майбутньому періоді, тактики їх вирі­шення. Величина цільової суми прибутку може знаходитися в інтервалі від точки беззбитковості до точки рівноваги, яка відповідає одержанню максимального прибутку. Кожна одиниця товарообороту додає певну ве­
личину доходу і витрат торгового підприємства. Цей приріст ще назива­ють граничні доходи і граничні витрати. Якщо граничний дохід більший за граничні витрати, то кожна одиниця товарообороту додає до доходу
більшу величину, ніж до суми витрат. При такому становищі різниця між доходами і витратами зростає, що означає і зростання прибутку підпри­ємства. Максимум прибутку досягається при такому обсязі товарообо­роту, при якому граничні доходи, отримані від реалізації кожної додатко­вої одиниці товарообороту, дорівнюють граничним витратам при реалі­зації кожної додаткової одиниці товарообороту.

2. Обґрунтування стратегії визначення обсягу товарообороту, який забезпечує одержання цільової суми прибутку. Для цього, з одного боку, розраховують потрібний обсяг товарообороту, виходячи з величини цільо­вого прибутку, а з другого — оцінюють можливий обсяг товарообороту, який відповідає попиту населення на товари і ресурсозабезпеченості обороту. Досягнення збалансованості між потрібним і можливим обсягами товарообороту забезпечується на наступних етапах розробки стратегії управління прибутком шляхом розробки асортиментної та ресурсної ціно­вої політики підприємства.

3. Розробка асортиментної політики підприємства. Ця робота має бути спрямована на оптимальну товарно-групову структуру відповідно до структури попиту населення.

4. Обґрунтування цінової політики. Воно має бути спрямоване на ви­значення оптимальних цін реалізації товарів, при яких досягається оп­тимальний обсяг товарообороту, і як наслідок — максимальний прибу­ток. Торгове підприємство при укладанні комерційних угод з закупівлі товарів мусить виходити з залежностей між прибутком, обсягом това­рообороту і ціною реалізації товарів , що дозволяє йому оптимізувати асор­тимент товарів і ціни на їх реалізацію.

5. Формування ресурсної політики підприємства, яка зводиться до обґрунтування стратегії управління прибутком, має передбачати залучен­ня ресурсів, які забезпечують досягнення необхідного обсягу діяльності
з найменшими затратами.

6. Розробка стратегії, пов'язаної з вирішенням завдань управління валовим доходом.

7. Аналіз поточних витрат торгового підприємства, що вже було роз­глянуто в темі витрати обігу. Результатом розробки стратегії внаслідок глибокого аналізу є визначення можливого (реального) обсягу отриман­ня доходів та здійснення поточних витрат на плановий період, порівнян­ня яких дозволяє оцінити можливий обсяг прибутку підприємства.

8. Порівняння можливого обсягу отримання прибутку з його цільо­вим розміром. Якщо відповідність досягнута, тобто можливий обсяг при­бутку більший або дорівнює цільовому розміру прибутку, то такий аналіз
оцінюється позитивно і стратегічний план приймається до виконання.

9. Здійснення заходів з контролю за ходом реалізації розробленого плану. Якщо відповідність не досягається, тоді потрібно повернутися до аналізу та використання можливих резервів збільшення прибутку за ра­хунок раціонального використання ресурсів, зниження витрат та збіль­шення доходів, або ж варто відкоригувати (зменшити) цільову систему прибутку.