Ознайомлення зі складним реченням

Програма передбачає практичне ознайомлення четвертокласників зі складним реченням: учні не вивчають жодних теоретичних відомостей, ознайомлення від­бувається під час аналізу речень, роботи над побудовою складних речень за поданим зразком, за схемами.

Для аналізу варто добирати різні за будовою речення — складносурядні (Тихесенький вечір на землю спадає, і сон­це сідає в темнесенький гай. — В. Самійленко), складнопід­рядні (Тихо пливе поважний місяць над селом і придивля­ється, що доброго зробили люди за довгий день), безспо­лучникові (Сонце заходить, гори чорніють, пташечка тих­не, поле німіє. — Т. Шевченко). Однак частини складного речення мають бути не надто поширеними, такими, в яких легко можна встановити граматичну основу (підмет і при­судок). Не слід пропонувати для аналізу складні речення, частини яких є односкладними чи двоскладними неповними реченнями.

На уроці ознайомлення зі складним реченням учитель насамперед пропонує вправу на зіставлення простих ре­чень зі складними. Наприклад, записуються на дошці (або спроектовуються на екран) два речення:

Молодші школярі працювали на ділянці.

Старшокласники допомагали батькам у полі. У ході бесіди вчитель з'ясовує, скільки речень записано на дош­ці, визначає головні члени, нагадує, що в кінці кожного речення голос знижується і робиться пауза. Після цього пропонує об'єднати два речення в одне (Молодші школярі працювали на ділянці, старшокласники допомагали бать­кам у полі) і підводить до висновку, що речення бувають з одною граматичною основою і з двома (або кількома) ос­новами. Речення з двома або кількома основами нази­вається складним. Учитель звертає увагу на те, як зміни­лася інтонація в складному реченні: паузи між частинами складного речення стали меншими.

Під час аналізу речень учні дізнаються й про те, що ча­стини складного речення можуть з'єднуватись не лише за допомогою інтонації, а й за допомогою певних слів — сполучників чи сполучних слів (без уживання термінів). У пригоді стане таблиця з найуживанішими сполучниками і сполучними словами: