Структура системи преміювання керівників, спеціалістів, технічних службовців

Найменування категорії працівників або структурного підрозділу
Показники основних умов преміювання Основні (оціночні) показники преміювання   Розмір премії Додаткові умови преміювання
У разі невиконання або недотримання цих показників премія не нараховується і не виплачується Ці показники є основою визначення розміру премії за їх виконання або перевиконання Визначається в абсолютному або у відносному розмірі за виконання або перевиконання основних показників Ці показники характеризують безпосередню діяльність підрозділу чи працівника, за невиконання або недотримання яких розмір премії зменшується до 50%

Показники преміювання зазначених категорій працівників визначаються відповідно до діючої на підприємстві системи госпрозрахункової діяльності кожного виробничого та функціонального підрозділу підприємства і залежать від значимості виконання завдань конкретного структурного підрозділу для досягнення запланованих результатів виробничо-господарської діяльності підприємства.

Преміювання керівників, спеціалістів і службовців основних виробничих підрозділів підприємства, як правило, здійснюють за основні безпосередні результати виробничої і фінансово-господарської діяльності цих підрозділів, незалежно від загальних підсумків роботи підприємства в цілому.

Преміювання керівників, спеціалістів і службовців допоміжних цехів і дільниць може здійснюватися:

─ за показниками, що характеризують результати виробничої та фінансово-господарської діяльності відповідних підрозділів підприємства, з використанням у якості основних умов преміювання основних результатів діяльності підприємства в цілому; при цьому додаткові умови преміювання характеризують функціональні показники оцінки діяльності кожного структурного підрозділу;

─ за показниками, що характеризують виробничо-господарську діяльність підприємства в цілому, з використанням в якості основних умов преміювання результатів роботи конкретного підрозділу, а в якості допоміжних умов ─ функціональні показники оцінки діяльності відповідного цеху.

У системах преміювання колективів відділів апарату управління, загальнозаводських служб, центральних лабораторій та інших функціональних підрозділів, праця яких сприяє ефективній діяльності підприємства, у якості основних показників (умов) преміювання здебільшого застосовуються основні показники діяльності підприємства (зростання обсягів реалізованої продукції та її рентабельності, підвищення якості продукції та зниження її собівартості тощо), а в якості додаткових умов преміювання використовуються показники їх конкретної діяльності (виконання функціональних обов’язків) і внесок окремих виконавців у кінцеві результати.

Оцінка праці конкретних працівників визначається за системою: „основні умови ─ оціночні показники ─ додаткові умови”. У разі невиконання основної умови премія не виплачується. У разі невиконання додаткової умови розмір премії може бути зменшений на 50%.

Підвищенню ефективності виробництва сприяє застосування спеціальнихсистем преміювання. До спеціальних систем належать системи преміювання працівників, трудова діяльність яких безпосередньо не пов’язана з основною виробничою діяльністю підприємства, але її результати певним чином впливають на виробничі, економічні та фінансово-господарські показники роботи підприємства. Перелік працівників, що мають право на зазначену винагороду, додається до кожного положення про преміювання.

До спеціальних систем матеріального стимулювання належать системи преміювання за:

─ створення, освоєння та впровадження нової техніки, прогресивної технології, нових видів продукції;

─ реалізацію продукції на експорт;

─ збирання, зберігання, переробку й здавання брухту і відходів чорних та кольорових металів, дорогоцінних металів, твердих сплавів; інструментальної та швидкорізальної сталі, абразивних інструментів;

─ збирання, зберігання і здавання на регенерацію мастил та інших нафтопродуктів;

─ економію палива, електроенергії, тепла та інших енергоносіїв;

─ збирання, зберігання, сортування та здавання вторинної сировини.

Виплати за цими системами нараховуються і виплачуються незалежно від результатів матеріального стимулювання за результати основної виробничої та фінансово-економічної діяльності. Джерелом виплати зазначених премій є кошти відрахувань на преміювання від отриманої економії або надходжень до валового доходу підприємства. Розмір такої винагороди у відсотках диференціюється (регресивно) за відповідними групами показників.