Технологія відкритого способу

Відкрита розробка родовища включає наступні основні етапи робіт:

- підготовку поверхні частини кар'єру, призначеної для гірничо-капітальних робіт;

- осушення родовища й огородження його від поверхневих вод;

- гірничо-капітальні, експлуатаційні роботи;

- рекультивацію порушених земель після закінчення експлуатації родовища.

Підготовка поверхні, роботи з осушення, гірничо-капітальні й розкривні роботи починають послідовно, а потім ведуть паралельно, але із взаємним випередженням.

Підготовка поверхні частини кар'єрного поля, на який оформлені земельний відвід і гірничі відводи, полягає в створенні умов для проведення гірничо-капітальних робіт. У цей період виконується вирубка лісу, корчування пнів, відвід рік і струмків, спуск води з озер, осушення болот, знос будинків і споруджень, перенос транспортних магістралей, ліній електропередач, засобів зв'язку й ін.

У цей же період знімають родючий шар землі з першочергових ділянок розробки. Будують дороги, ЛЕП і інші комунікації, житлові й виробничі будинки й спорудження, очисні спорудження, а також проводять спеціальні заходи щодо охорони навколишнього середовища.

Осушення родовища проводиться з метою видалення підземних вод у зоні відкритих гірничих робіт для забезпечення нормальних умов роботи. Розрізняють наступні види осушення: осушення поверхні кар'єрного поля; огородження кар'єру від поверхневих вод; попереднє й поточне осушення родовища.

Осушення наносів і відвід води з поверхні родовища звичайно здійснюється за допомогою мережі осушувальних і дренажних канав.

Огородження кар'єру від поверхневих вод (зливових, паводкових і проникаючих із сусідніх водойм) проводиться за допомогою нагірних канав, які проводяться по всьому периметру кар'єру або з боку піднесеної частини кар'єрного поля.

Попереднє осушення родовища проводиться до початку розробки й призначене для зниження рівня підземних вод і осушення ділянок, які підлягають розробці в першу чергу.

Поточне й експлуатаційне осушення здійснюється одночасно з розробкою родовища й полягає в систематичному видаленні води з розроблювальних ділянок.

Видалення води здійснюється за допомогою організації водовідливу або відкритого, або підземного. У першому випадку вода збирається у водозбірник (копань - відстійник) і відкачуєтьсч на поверхню насосами. У другому – вода через спеціальні свердловини надходить у систему підземних дренажних виробок і по стовбуру дренажної шахти піднімається на поверхню.

Гірничо-капітальні роботи здійснюються в період будівництва кар'єру. Вони полягають у проходці капітальних траншей і розрізних траншей для розкриття родовища. Розкриття родовища – це створення доступу транспортних засобів до корисної копалини під час будівництва кар'єру. В окремих випадках проходка розрізних траншей не потрібна, оскільки цю роль виконують капітальні траншеї. У цей же період здійснюється будівництво ліній передачі електроенергії, відбувається придбання гірничо-технологічного устаткування й транспорту, будуються шляхи. Для створення нормативу розкритих запасів здійснюються роботи зі прибирання розкривних порід перед здачею кар'єру в експлуатацію.