Організація відвальних і складувальних робіт

Організація відвальних робіт, робіт на перевантажувальних й усереднювальних складах корисної копалини й некондиційних руд займає особливе місце на кар'єрах. По своєму змісту ці роботи однотипні й полягають у складуванні гірничої маси, що транспортується з вибоїв.

Завдання організації цих видів робіт зводяться до:

забезпеченню оптимального розміщення гірничої маси, що доставляється з вибоїв кар'єру, у просторі відвалу (на складі);

визначенню оптимальної кількості пунктів приймання гірничої маси для забезпечення безперервної й ритмічної роботи транспорту й устаткування, що її складує;

встановлення раціональних схем розташування відвального й складувального

устаткування, обміну транспортних засобів у пунктах розвантаження;

оперативній підготовці фронту робіт для кожної одиниці кар'єрного транспорту, складувального й допоміжного устаткування, взаємоузгодженні їх роботи, що забезпечує досягнення найменших витрат.

Робота на відвалах і складах організовується за місячними графіками, які погоджуються із графіками роботи розкривного й видобувного виймально-навантажувального устаткування й кар'єрного транспорту. При цьому необхідно прагнути забезпечити максимально можливу незалежність транспортного й навантажувально-складувального устаткування за рахунок наявності певного числа відвальних ділянок або приймально-розвантажувальних пунктів на складах у резерві. Крім того, необхідно допоміжні роботи виконувати в діючих пунктах приймання гірничої маси або на відвальних дільницях по черзі з відповідним перерозподілом рухливого складу. Звичайно на кар'єрах на одних відвальних ділянках виконують приймання породи, на інших — планування, на третіх — пересування рейкових шляхів.

Як приклад на рис. 11 наведений графік організації роботи екскаваторного відвалу. Для побудови графіка організації роботи екскаваторного відвалу розраховують:

число потягів, що розвантажуються на відвальному тупику у зміну.

прийомну здатність і місткість відвального тупика між пересуванням рейкових шляхів; крок пересування рейкових шляхів; час між пересуванням рейкового шляху; необхідне число відвальних тупиків; загальну довжину фронту робіт на відвалах. У табл. 22 наведені показники застосування на кар'єрах різних способів відвалоутворення.

Таблица 22

Показники використання різних способів відвалоутворення