Нт= Нб ку Пт/100

де Нт-надбавка (знижка) за темп зниження (росту) товарної продукції, грн.; ку- коефіцієнт, що враховує питому вагу умовно-постійних витрат у фонді заробітної плати, частки од.; Пт - -приріст (зниження) товарної продукції в плановому році в порівнянні з базовим, %.

Фонд заробітної плати працівників непромислового персоналу визначається на основі чисельності працівників за штатним розкладом, їх тарифних ставок і посадових окладів, а також корисного фонду робочого часу в плановому році.

ЛЕКЦІЯ №9 (продовження)

  1. Планування матеріально-технічного забезпечення. Мета, завдання, зміст плану матеріально-технічного забезпечення (МТЗ) і порядок його розробки

В умовах функціонування ринкових відносин підприємства вивчають кон'юнктуру ринку, можливості потенційних партнерів, рух цін і на їх основі організують матеріально–технічне забезпечення власного виробництва, для чого закуповують ресурси на ринку товарів та послуг. Придбання ресурсів здійснюється на основі договорів або безпосередньо у виробників, або у взаємодії з посередницькими організаціями, на товарних біржах, ярмарках і аукціонах за вільними цінами. В організації забезпечення підприємства матеріальними ресурсами провідна роль належить плану матеріально–технічного постачання, що визначає потребу в ресурсах на плановий період і джерела її покриття.

Раціональне планування та організація матеріально-технічного забезпечення виробництва і збуту є суттєвими для визначення рівня використання засобів виробництва, зростання продуктивності праці, прибутку та рентабельності.

Метою розроблення плану матеріально-технічного забезпечення (МТЗ) є оптимізація потреби підприємства в матеріально-технічних ресурсах.

Основними завданнями плану МТЗ є:

1) своєчасне й повне задоволення потреби підприємства у матеріально-технічних ресурсах;

2) визначення перспективної та поточної потреби в матеріалах, сировині й обладнанні;

3) розроблення матеріальних балансів;

4) вибір постачальників та підтримка з ними зв’язків;

5) забезпечення високої якості ресурсів, що поставляються;

6) мінімізація витрат на придбання, доставку й зберігання товароматеріальних цінностей;

7) визначення оптимальних термінів поставки і розмірів транспортних партій матеріальних ресурсів, що придбаються;

8) визначення оптимального рівня запасів матеріально-технічних ресурсів і т.д.

Початковими даними для розроблення плану МТЗ є:

1) заплановані обсяги виробництва;

2) обсяги робіт з технічного й організаційного розвитку, капітального будівництва;

3) нормативна база з урахуванням завдань зі зниження норм витрат матеріалів.

План МТЗ складається в натуральному і вартісному вираженнях на рік і з розбиттям за кварталами. Потреба в матеріально-технічних ресурсах (МТР) визначається з урахуванням галузевих особливостей підприємств за окремими групами:

а) потреба в сировині й матеріалах; б) потреба в паливі й енергії; в) потреба в устаткуванні.

План МТЗ підприємства складається в 4 етапи: