Особливості визначення норм праці на технологічних процесах в кар’єрі.

Види й характеристика норм праці

Вихідною базою для встановлення норм виробітку, норм, обслуговування й нормативів чисельності є норма штучного часу Тш.ч:

Раніше норма штучного часу встановлювалася на основі укрупнених нормативів, розроблених Центральним бюро промислових нормативів по праці (ЦБПНТ) Державного комітету СРСР по праці й соціальним питанням (Госкомтруда СРСР):

де Кобсл.р.м., Квід.ос.потр. - витрати часу на обслуговування робочого місця, відпочинок, особисті потреби, % оперативного часу; К - сумарні витрати часу на обслуговування робочого місця, відпочинок і особисті потреби, % оперативного часу.

Час на відпочинок включається в норму штучного часу у встановлених розмірах при відсутності в робочому процесі технологічних перерв. Якщо при виконанні робочого процесу мають місце технологічні перерви, що рівномірно розподіляються протягом зміни, під час яких робітник фактично не працює, то вони розглядаються як відпочинок. 15 цих випадках повинне бути роздільно підрахований сумарний час технологічних перерв і сумарний час за зміну па відпочинок по нормативах. У встановлюваних нормативах часу для розрахунків норм повинна враховуватися тільки різниця між часом технологічних перерв. Якщо тривалість технологічних перерв за зміну більше сумарного часу на відпочинок за зміну по нормативах, то при розрахунках норм виробітку час на відпочинок не враховується. Підготовчо-заключний час не входить у норму штучного часу й нормується окремо, тому що його величина не залежить від обсягу робіт.

В умовах масового виробництва норма виробітку встановлюється по наступній залежності:

норма часу на весь робочий процес

норма часу на оперативну роботу

де nобслуг - кількість агрегатів, що одночасно обслуговуються; Q - продуктивність одного агрегату за зміну.

В умовах роботи на потоковій лінії або конвейєрі норма виробітку визначається за формулою

де Твідпоч і Тособ.потреб - тривалість регламентованих перерв на відпочинок і особисті потреби протягом зміни; Ттрив — тривалість найбільш трудомісткої операції на конвеєрі.

На відкритих гірничих роботах норми виробітку розраховуються залежно від процесу, що впливає на склад оперативного часу. Зокрема, визначення норми виробітку робітників, що обслуговують екскаватор, залежить від виду транспорту. Наприклад, норма виробітку машиніста екскаватора при навантаженні гірничої маси в залізничні вагони, розраховується по формулі

де nД - число думпкарів у потязі; g - корисна місткість думпкара, що залежить від категорії порід, м3 у цілині; Топ - час оперативної роботи машиніста екскаватора, хв; tн.с. - час навантажування локомотивосоставу , хв; tобм. - час обміну навантаженого локомотивосоставу на порожній, хв.

Змінна норма виробітку робітників, що обслуговують бурові верстати (м), залежить від їх основних режимних параметрів і визначається за формулою

де Т - тривалість зміни, год; tД - стійкість долота, м пробуреної свердловини; nq - кількість долот, застосовуваних при бурінні; Тсвердл - час буріння однієї свердловини.

Норми виробітку й норми часу зв'язані між собою зворотною залежністю, причому зміна однієї з них приводить до певної зміни іншої.

На кар'єрах для обслуговування черговим електрослюсарем одного екскаватора або одного бурового верстата встановлюється норматив часу обслуговування.

Знаючи норматив часу й кількість одиниць устаткування, що обслуговується одним робітником, можна розрахувати норму обслуговування.

Витрати часу на окремі категорії робіт з обслуговування встановлюються або по нормативах, або на основі матеріалів спостереження (фотографії робочого процесу й хронометражу). Наприклад, для слюсарів, зайнятих планово-запобіжним ремонтом, норми часу встановлені на ремонтну одиницю. Норма обслуговування Нобслуг розраховується за наступною формулою:

де Тод - норма часу на одиниці об'єму роботи; n - кількість одиниць роботи, виконуваної протягом зміни; K - коефіцієнт, що враховує виконання додаткових функцій, не врахованих нормою часу, а також час на відпочинок та особисті потреби. Нормативи чисельності робітників Нч розраховується з метою визначення мінімально необхідного числа робітників відповідної до кваліфікації в зміну для проведення виробничого процесу:

де V - обсяг роботи або фактично встановлене число машин (устаткування); Нобсл - норматив часу обслуговування даної машини або устаткування.

Індивідуальна норма виробітку при ручних та машино- ручних процесах визначається за формулою

- норма виробітку робітника в натуральних вимірниках;

- загальна тривалість зміни, хвилини;

- час підготовчо-заключних операцій в зміну, хв.;

-
час відповідно основних і допоміжних операцій, що витрачено на виконання одиниці роботи, хвил.;

- коригувальний коефіцієнт на відпочинок (0,08- 0,15)

Норма виробітку екскаваторної бригади при навантаженні гірничої маси одноковшевим екскаватором розраховується за формулами: при навантажені в залізничі думпкари

- час технологічних перерв внаслідок нерівномірності подачі думпкарів на навантаження, хв.;

-час навантаження думпкарів, хв.;

-час обміну локомотивосоставу, хв.;

- обсяг гірничої маси в усіх думпкарах, м3 ;

- час на особисті потреби, хв.

При закріпленні одного локомотисостава за окремим екскаватором

- час рейсу локомотивосоставу, хв.

При навантаженні гірничої маси в автосамоскиди

–час навантаження одного автосамоскида, хв.;

- час установлення одного автосамоскида, хв.;

- обсяг гірничої маси в автосамоскиді, м3 ;

При навантаженні на конвейєр (у відвал)

-час на відпочинок, хв.;

– оперативний час на цикл екскавації, с.;

- обсяг гірничої маси в ковші, м3 (в цілині);

Норма виробітку екскаваторної бригади при навантаженні гірничої маси багатоковшевими екскаваторами (роторними і цепними) при навантажені в залізничі думпкари розраховується за формулою

-час на виконання допоміжних операцій в залежності від відстані до розминування та кількості шляхів, хв.;

- технічна продуктивність екскаватора, м3/хв.;

- коефіцієнт, що враховує особливості технології в вибої;

- коефіцієнт, що враховує втрати гірничої маси в процесі екскавації.

Норма виробітку локомотивної бригади по транспортуванню гірничої маси

- обсяг гірничої маси в одному локомотивосоставі, м3 (в щільному тілі);

- час одного рейсу локомотивопотягу (визначається з часу навантаження і розвантаження, руху і регламентованих перерв (затримок) на шляху, часу маневрів і часу гальмування, хв. )

Норма виробітку водія автосамоскида по транспортуванню гірничої маси

- обсяг гірничої маси в одному ковші екскаватора, м3 ;

- кількість ковшів, що навантажені в один самоскид.

Норма виробітку на буріння свердловин бригади, що обслуговує буровий верстат

- норматив часу основних операцій на 1 м свердловини, хв.;

- норматив часу допоміжних операцій на 1 м свердловини.

Норма виробітку машиніста навантажувача при навантажені гірничої маси в автосамоскиди

- обсяг гірничої маси в ціліку в одному ковші навантажувача, м3 ;

- кількість ковшей навантажувача, які необхідні для завантаження одного самоскида.