Кошторисна вартість будівельних і будівельно-монтажних робіт, їх склад і структура

За умов дії закону вартості і функціонування товарно-грошових відносин величину суспільно необхідних затрат праці визначає економічна категорія, яка має назву "кошторисна вартість будівництва". Остання являє собою загальну суму капітальних вкладень, необхідних для реалізації проектів будівництва, будов і споруд, реконструкції і розширення підприємств та їх комплексів.

Витрати в кошторисній вартості формуються відповідно до технологічної структури капітальних вкладень, спрямованих на будівельні роботи щодо спорудження споруд і будов, придбання технологічного, підйомно-транспортного, енергетичного й іншого обладнання, інструменту і виробничого інвентарю, роботи по монтажу обладнання і конструкцій, інші витрати, які не можуть належати до перших трьох видів.

Кошторисна вартість будівництва, споруд і будівель


де Вбмр , Во – кошторисні витрати відповідно на будівельні і монтажні роботи; на обладнання, пристрої, інструменти, виробничий інвентар і меблі. Він – інші кошторисні витрати, грн.

Розподіл загальної кошторисної вартості будівництва необхідний для планування, обліку і фінансування капітальних вкладень.

Будівельні роботи умовно ділять на групи: загальнобудівельні, санітарно-технічні і спеціальні будівельні роботи. До загальнобудівельних робіт належать: земляні, пальні, кам’яні, бетонні, залізо­бетонні; покриття підлог і покрівель, оздоблювальні роботи, будівництво гідротехнічних споруд, залізничних і автомобільних доріг, мостів, тунелів, озеленення тощо. До санітарно-технічних робіт входять: улаштування внутрішніх водопроводів, каналізації, тепло- та газозабезпечення, опалення, вентиляції, прокладання зовнішніх інженерних мереж водопроводу, тепло- і газифікації. До спеціальних будівельних робіт належать: підземні гірничо-капітальні і буровибухові, бурові роботи, монтаж металоконструкція тощо.

До витрат на монтажні роботи належить вартість: монтажу всіх Видів обладнання, яке може бути введене у дію лише після складання Його частин; монтажу і установки сходів, майданчиків і металевих конструкцій, що обслуговують технологічне обладнання; непередбачених робіт і витрати по монтажу. Крім того, до будівельно-монтажних робіт належать роботи безпосередньо не. пов’язані зі спорудженням будов і споруд і їх основних конструкцій: установлення обладнання, спорудження фундаментів під обладнання, технологічних каналів, тунелів, камер й інших пристроїв, п також проведення ізоляції і фарбування обладнання.

До складу витрат на обладнання, пристрої, інструмент і виробничий інвентар входить вартість придбання і доставки на будівельний майданчик: технологічного, енергетичного, підйомно-транспортного, насосно-компресорного, інженерного й іншого обладнання, передбаченого проектами будівництва; приладів, інструменту, засобів автоматизації і зв’язку; виробничого інвентарю, обладнання для лабораторій, майстерень, дослідних установок, необхідних для введення у дію об'єктів, що будуються; непередбачені витрати на обладнання.

Інші витрати, пов’язані з процесом будівництва, різноманітні і належать від призначення об’єкта, що будується, і умов, здійснення будівництва. Розподіл загальної кошторисної вартості будівництва за групами із визначенням їх питомої ваги у складі загальної вартості, що приймається за 100%, визначає структуру кошторисної вартості будівництва. Відносний розмір кожної групи витрат у кошторисній вартості залежить головним чином від призначення будівництва: існують відмінності у структурі кошторисної вартості об’єктів промислового і непромислового призначення, нового будівництва, розширення, реконструкції і технічного переозброєння діючих підприємств. У свою чергу розподіл кошторисної вартості будівельно-монтажних робіт за групами витрат із зазначенням їх питомої ваги у кошторисній вартості будівельно-монтажних робіт, яку приймаємо за 100%, визначає структуру кошторисної вартості будівельно-монтажних робіт.

Кошторисна вартість будівельно-монтажних робіт: