Принципи економічної оцінки проектних рішень

Економічність будівництва і експлуатації різних промислових (гірничодобувних) підприємств і окремих цехів, енергетичних і транспортних споруд, житлових, цивільних і громадських будов закладається На стадії проектування. Відповідно економічні методи оцінки проектних рішень розвиваються у напрямі комплексного, обліку всіх факторів, що характеризують якість проектів, і впливають на економічність цих рішень /функціональність, надійність, естетичність, скорочення трудо- та матеріаломісткості, уніфікація параметрів будов і споруд й типів конструкцій, технологічність тощо/. Прийняті у проекті рішення впливають на такі техніко-економічні показники, як собівартість продукції підприємства, що будується, витрати на утримання будов і споруд, кошторисна вартість самого будівництва, його трудомісткість і тривалість, витрати матеріальних ресурсів й т.ін.

Оцінювати якість і економічність проектних рішень необхідно, виходячи із відповідності основних техніко-економічних показників проекту до показників, що прогнозуються, на момент введення об’єкта, який будується, в експлуатацію з урахуванням досягнень науково-технічного прогресу.

Підвищення економічності проектних рішень - одне з головних напрямів підвищення економічної ефективності капітальних вкладень.

Потенційне виявлення властивостей об’єкта, що проектується, у двох відокремлених за строками, місцем і характером споживання виробничих, сферах - будівельному виробництві і сфері споживання будівельної продукції дозволяє виділити істотні групи показників якості проектно-кошторисної документації.

Для будівельних організацій, які є безпосередніми споживачами проектної продукції, ці матеріали оцінюють, по-перше, як інформаційний масив /його характеризують показники вірогідності, комплектності, повноти проектної документації/; по-друге, як об’єкт виробництва, що характеризується показником технологічності, тобто таких властивостей об’єкта, що проектується, які дозволяли б спорудити його найбільш економічними методами і в найкоротші строки.

До замовника, якому доведеться експлуатувати об’єкт, якість проекту визначається сукупністю технологічних властивостей і соціальних умов, котрі даватимуть можливість вести виробничий процес, обслуговувати населення або проживати протягом певного періоду. Цю сукупність властивостей і умов визначають показники безпеки споруд, експлуатаційні й естетичні з характеристики.

Водночас необхідно відзначити, що якість проекту залежить і від комплексності вирішень різних питань. Так, спільне правильне вирішення виробничих і соціальних питань спрямоване на підвищення продуктивності суспільної праці. Правильність їх вирішень характеризується зростанням продуктивності праці і зменшенням затрат праці на виробництво.

Методи економічної оцінки проектних рішень необхідно розкладати на різних етапах і стадіях розробки проектної продукції з урахуванням викладених положень. Перший етап, період /проектні роботи/ включає галузеві і територіальні схеми /перша стадія/ і техніко-економічні обґрунтування або техніко-економічні розрахунки /друга стадія/.

Другий етап також може мати дві стадії: проект і робоча документація. У робочому проекті ці дві стадії об'єднуються.