Система з фіксованою періодичністю замовлення

У системі з фіксованою періодичністю замовлення продукцію в строго визначені моменти часу, які віддалені один від одного на рівні інтервали, наприклад, 1 раз у місяць, 1 раз у тиждень, через 2 дні і т.п., а розмір запасу регулюється зміною розміру замовлення.

У системі з фіксованою періодичністю замовлення змінюється розмір замовлення, який залежить від рівня використання (споживання) матеріальних ресурсів у попередньому періоді. Величина замовлення визначається як різниця між фіксованим максимальним рівнем, до якого відбувається поповнення запасу, і фактичним його обсягом у момент замовлення.

Порядок розрахунку всіх параметрів системи керування запасами з фіксованим інтервалом часу між замовленнями наведений у табл. 4.3.

Вхідні дані для розрахунку параметрів системи наступні:

• потреба в замовленому продукті, шт.(кг)

• інтервал часу між замовленнями, дні,

• можлива затримка поставки, дні.

Гарантійний (страховий) запас, як і для випадку, про який говорилося вище, дозволяє забезпечувати потребу на час передбачуваної затримки поставки (під можливою затримкою поставки також розуміють максимально можливу затримку). Поповнення гарантійного запасу відбувається в ході наступних поставок завдяки перерахунку розміру замовлення таким чином, щоб чергова поставка збільшила запас до максимально бажаного рівня.

Таблиця 4.3

Розрахунок параметрів системи керування запасами з фіксованим інтервалом часу між замовленнями

Показник Порядок розрахунку*
Потреба, шт.(кг)
Інтервал часу між замовленнями, дні Дивись формулу (4.2)
Час доставки, дні
Можлива затримка поставки, дні
Очікуване денне споживання, шт.(кг)/день [1]: [число робочих днів]
Очікуване споживання за час поставки, шт. [3] X [5]
Максимальне споживання за час поставки, шт.(кг) (Р]+[4]) X [5]
Гарантійний запас, шт.(кг) [7]-[6]
Розмір замовлення, шт.(кг) Дивись формулу (4.1)
Максимальний бажаний запас, шт.(кг) [8]+[2] х [5]

* Числа у квадратних дужках — порядкові номери показників.

Інтервал часу між замовленнями розраховується за формулою

То=1^- (4-2)

Перевагою даної системи є відсутність необхідності вести систематичний облік запасів. Недолік же полягає в необхідності робити замовлення іноді на незначну кількість матеріальних ресурсів, а за умови прискорення інтенсивності споживання матеріалів (наприклад, через зростання попиту на продукцію) виникає небезпека використання запасу до настання моменту чергового замовлення, тобто виникнення дефіциту. Таким чином, система управління запасами з фіксованою періодичністю замовлення застосовується в таких випадках:

• умови постачання дозволяють варіювати розмір замовлення; » витрати на замовлення і доставку порівняно невеликі;

• втрати від можливого дефіциту порівняно невеликі.

На практиці у закладах ресторанного господарства за даною системою можна замовляти в одного і того ж постачальника продукцію із обмеженим терміном зберігання, на яку рівень попиту відносно стабільний (молочні та гастрономічні продукти, напівфабрикати із охолодженого м'яса, птиці, риби тощо).

Переваги системи періодичного поповнення численні:

• вона добре узгоджується з терміновим планування, оскільки використовуються постійні періоди;

• якщо треба замовити багато продуктів у одного постачальника, то замовлення можуть формуватися на один і той самий період;

• система неперервної інвентаризації не є необхідною (запаси оцінюються лише на момент замовлення).

Система з фіксованою величиною замовлення також має переваги, але нечисленні:

• вона керує роздільно продуктами, які реально не включаються в одне замовлення;

• у постачальників часто купують мінімальні кількості;

• для одного і того самого рівня обслуговування дана система потребує буферних запасів меншого обсягу, ніж у випадку системи із періодичним поповненням (табл. 4.4).

Таблиця 4.4 Порівняння основних систем керування запасами

СИСТЕМА ПЕРЕВАГА НЕДОЛІК
Із фіксованою величиною замовлення менший рівень максимального бажаного запасу; економія витрат на утримання запасів на складі за рахунок скорочення площ під запаси запровадження постійного контролю наявності запасів на складі
Із фіксованим інтервалом часу між замовленнями відсутність постійного контролю наявності запасів на складі високий рівень максимального бажаного запасу; підвищення витрат на утримання запасів через збільшення площі складу

Можуть також застосовуватись і численні гібридні системи.