Використання в логістиці технології автоматизованої ідентифікації штрихових кодів

Через кожну ланку логістичного ланцюга проходить велика кількість одиниць товару. При цьому всередині кожної ланки товари неодноразово пересуваються з місць збереження та обробки. Для ефективного керування динамічною логістичною системою потрібно в будьякий час володіти інформацією про детальний асортимент вхідних та вихідних матеріальних потоків, а також контролювати проходження внутрівиробничого матеріального потоку.

Як свідчить зарубіжний та вітчизняний досвід, зазначена проблема вирішується шляхом використання мікропроцесорної техніки, здатної ідентифікувати окрему вантажну одиницю (обладнання, яке сканує різноманітні штрихові коди). При цьому надається можливість отримувати інформацію про логістичні операції в момент та в місці їх здійснення. Отримана інформація обробляється в режимі реального часу, що дозволяє управлінській системі реагувати в оптимальні терміни. Автоматизований відбір інформації базується на використанні кодів різних видів, кожен з яких має свої технологічні переваги.

Код ITF-14 — з прямокутним контуром друкується набагато легше, ніж всі інші, це дозволяє застосовувати його, наприклад, в гофрованих упакуваннях. Використовується для кодування товарних партій.

Код «2 з 5 із послідовністю» використовується для кодування великого обсягу інформації та на обмеженій поверхні.

Код 128 застосовується додатково до інших кодів. Ним можуть закодовуватися номери партії, дата виготовлення, термін реалізації та ін.

Код EAN широке застосування отримав у сфері обігу, його можна побачити на товарах масового вжитку. Даному коду притаманна чітка структура, спеціальний алфавіт. Кожній цифрі відповідає певний набір штрихів і пропусків коду.

Структура коду: наявність 13-цифрового числа та відповідна решітка штрихів та пропусків. 2-3 перші цифри означають коди країн, присвоєні асоціацією EAN у встановленому порядку. Цю частину ще називають прапором (табл. 9.1). Наступні чотири цифри — індекс виробника товару. Сукупність коду країни та коду виробника є унікальною комбінацією цифр, яка ідентифікує підприємство-виробника маркованого товару. Останні цифри коду надані виробнику для внутрішньовиробничого кодування власної продукції. При цьому ведуть відлік від 0 та до 99999. Остання 13-та цифра є контрольною. Вона розраховується за спеціально розробленим алгоритмом на основі комбінації попередніх 12-ти цифр. Контрольна цифра забезпечує гарантовану надійність всієї кодувальної системи.

В основі технології штрихового кодування та автоматизованого збору даних лежать прості фізичні закони. Штриховий код є послідовністю темних і світлих смуг (пропусків) різної ширини згідно з окремо встановленими правилами. Зображення штрихового коду наноситься на предмет, який є об'єктом пересування у внутрішньовиробничій логістичній системі та за її межами. Для реєстрації даного предмету проводять операцію сканування штрихового коду за допомогою спеціального пристрою та передачу його до ЕОМ, яка, розшифровуючи електронний сигнал, перетворює його в цифровий код.

Сукупність 13-ти цифрового числа та цифрового коду утворюють базу даних про товар. База даних повинна передаватися ланцюгом товаропросування за допомогою електронної мережі.

Таблиця 9.1. Коди, присвоєні країнам асоціацією ean

Країна КодЕАЛ Країна KoaEAN
США, Канада 00-09 Ізраїль
Франція 30-37 Швеція
Болгарія Гватемала, Гондурас,  
Словенія Нікарагуа, Коста Ріка, Панама 740-745
Хорватія Мексика
Німеччина 400-440 Венесуела
Росія 460-469 Швейцарія
Латвія Колумбія
Тайвань Уругвай
Естонія Перу
Філіппіни Аргентина
Україна Чилі
Гонконг Еквадор
Японія 45-49 Бразилія
Велика Британія Італія 80-83
Греція Іспанія
Кіпр Куба
Мальта Чехія і Словаччина
Ірландія Сербія і Чорногорія
Бельгія і Люксембург Туреччина
Португалія Нідерланди
Ісландія Південна Корея
Данія Таїланд
Польща Сінгапур
Угорщина Індонезія
ПАР 600-601 Австрія 90-91
Марокко Австралія
Фінляндія Нова Зеландія
Китай Малайзія
Норвегія    

Для підприємств виробників України стало обов'язковим запровадження в облік та нанесення на виготовлену продукцію штрихового

кодування з певним присвоєним кодом для країни. Відсутність коду значною мірою впливає на конкурентоспроможність продукції, а знедавна робить її реалізацію неможливою. Існують різні технології друку штрихового коду — мастерофільм (фотоплівочні шаблони), офсетна літографія, точково-матричний друк та ін.

Використання в логістичній системі контролю технології автоматизованої ідентифікації штрихових кодів дозволяє суттєво поліпшити керування матеріальним потоком на всіх етапах логісгичного процесу (рис. 9.3).

Рис. 9.3. Приклад проходження матеріального потоку із застосуванням технології штрихових кодів

Значення застосування технології штрихових кодів на підсистемі «Виробництво»:

• створення єдиної системи обліку та контролю за рухом продукції та комплектуючих частин на кожній дільниці, а також за станом логістичного процесу на підприємстві в цілому.

• скорочення кількості допоміжного персоналу та облікової документації, неможливість помилок обліку.

На підсистемі «Склад»:

♦ автоматизація обліку та контролю за рухом вхідного та вихідного матеріального потоку;

♦ автоматизація процесу інвентаризації матеріальних запасів різного виду;

♦ скорочення часу обробки інформації та її передавання.

На підсистемі «Розподіл»:

• створення єдиної системи обліку проходження матеріального потоку;

• автоматизація обробки та створення портфеля замовлень, інвентаризація товарів;

• скорочення часу обслуговування споживачів.

Радіочастотна ідентифікація або RFID— це технологія автоматичного вводу даних, що робить можливим швидке безконтактне зчитування інформації з невеликих радіо-міток на відстані та без прямої видимості за допомогою стаціонарних і мобільних зчитувачів.

Інтегрована мікросхема мітки зберігає дані про об'єкт маркування та забезпечує їх необмежену кількість запису та зчитування. Маркуватися можуть одиничні товари або групи товарів, комплектуючі, упаковки, тари та будь-які інші об'єкти. Швидкість роботи RFID сягає тисяч міток на секунду, тому система дозволяє одночасне зчитування великої кількості міток з промаркованих об'єктів на ходу. Оскільки мітка живиться від енергії поля зчитувача, вона може не містити внутрішніх джерел живлення, тому має тривалий термін служби.

Світовою організацією Electronic Product Code за сприяння дослідницьких лабораторій і виробників розроблено та затверджено два основі стандарти RFID, що включають декілька підкласів.

Стандарт ISO 15693 (13,56 МГц) — поширена технологія серед систем автоматичного контролю доступу, оскільки їх практично

неможливо підробити. Найкращі зразки міток можуть працювати на відстані до 1 м.

Стандарт ISO 18000 (860 МГц) — найбільш перспективна технологія, оскільки дозволяє набагато покращити швидкість зчитування, а також збільшити дальність роботи від 1 до 7 м без прямої видимості. Мітки з вбудованим джерелом живлення зчитуються відповідно до 30 м.