Логістичні операції

Логістичні операції— це відокремлена сукупність дій з реалізації логістичних функцій, спрямована на перетворення матеріального і/або інформаційного потоку.

Виділяють такі логістичні операції.

За природою потоку:

а) логістичні операції з матеріальним потоком (транспортування; складування; внутрішні переміщення сировини, напівфабрикатів та матеріалів під час реалізації логістичних функцій виробництва; реалізація готової продукції чи зберігання)

б) логістичні операції з інформаційним потоком (збір інформації; зберігання інформації; обробка інформації; передача інформації).

По відношенню до логістичної системи:

а) зовнішні — орієнтовані на інтеграцію логістичної системи із зовнішнім середовищем (операції у сфері постачання і збуту);

б) внутрішні — операції, що виконуються всередині логістичної системи.

За характером виконання робіт:

а) операції з доданою вартістю, які змінюють споживчі властивості товарів (технологічні операції);

б) операції без доданої вартості (зберігання товарів). За переходом права власності на товар:

а) односторонні — операції, не пов'язані з переходом права власності на продукцію і страхових ризиків, виконуються всередині логістичної системи;

б) двосторонні — операції, пов'язані з переходом права власності на продукцію і страхових ризиків від однієї юридичної особи до іншої.

До логістичних операцій можна також зарахувати такі, як прогнозування, контроль, оперативне управління.

Зазначені логістичні операції є прямими. Однак у логістиці окрім прямих операцій виділяють і зворотні логістичні операції — переміщення матеріального потоку та інформації в напрямку, протилежному до вихідного. Наприклад, повернення своєму постачальнику товару, термін реалізації якого вичерпано, повернення тари постачальнику і т.п.

Укрупнена група логістичних операцій, спрямованих на реалізацію мети логістичної системи, називається логістичною функцією.

До основних логістичних функцій належать:

• постачання

• виробництво;

• збут.

Серед інших логістичних функцій, які мають підтримуючий характер виділяють: транспортування, управління запасами, складування, інформаційно-комп'ютерну підтримку, підтримку стандартів обслуговування споживачів та ін.