Тема: МЕТОДИ ВИЗНАЧЕННЯ ПРАЦЕЗДАТНОСТІ ЛЮДИНИ

 

Основним методичним підходом при оцінці працездатності людини є використання прямих і непрямих показників. До пря­мих показників працездатності відносять результати роботи: точність і швидкість її виконання, помилки і продуктивність праці. Як непрямі показники використовується динаміка показників функціонального стану організму, тобто ступінь відхилення їх при роботі від вихідного значення чи від фізіологічної норми.

Найбільш повне й адекватне уявлення про працездатність можна отримати при вивченні як виробничих характеристик робочої діяльності, так і рівня функціональних змін різних органів і систем, найбільш завантажених при досліджуваному різновиді праці.

Дослідження працездатності починається з характеристики всього комплексу факторів, специфічних для тієї чи іншої професії, їх якісної оцінки, що дає змогу визначити фізіологічні зміни і прогнозувати можливий вплив праці на організм людини.

Фізіологія праці сьогодні не має універсальної методики професіографії, з допомогою якої можна було б характеризува­ти будь-який різновид праці. У більшості досліджень є описова характеристика деяких різновидів праці, яка дає уявлення про якісні особливості специфіки режиму, гігієнічні умови, наванта­ження на центральну нервову систему, фізичний компонент тощо. Однак і така далеко не повна професіографічна оцінка дає змогу помітити різницю в ступені впливу на організм людини комплексу факторів, які характеризують умови праці, тобто ступінь важкості і напруженості праці, параметри виробничо­го середовища.

Ефективність праці людини значною мірою визначається функціональним станом організму. Зі зміною функцій виконав­чих систем змінюється рівень активності серцево-судинної і ди­хальної системи, які забезпечують роботу перших.

Вивчення працездатності за функціональним станом пра­цюючого пов'язане з розв'язанням низки завдань, які випли­вають зі специфіки виробничого процесу. Насамперед необ­хідно визначити, які функції і на яких етапах роботи беруть на себе основне навантаження. Це визначає вибір фізіо­логічних показників. У кожному конкретному випадку він здійснюється з урахуванням оцінки стану спочатку тих сис­тем організму, які найбільш важливі для забезпечення конк­ретної професійної діяльності.

Динаміка працездатності і розвиток утоми при фізичній і розумовій праці принципово не різняться. Однак при втомі, пов'язаній з розумовою діяльністю, найбільш виражені функціональні зміни спостерігаються в центральній нервовій системі. Тому для оцінки функціонального стану людини, зайня­тої переважно розумовою працею, можуть бути використані дані, які характеризують швидкість рухових реакцій, поверхневу чутливість шкіри, пороги слухової і вібраційної чутливості, точність координації рухів, показники функціонального стану зорового аналізатора, психофізіологічні показники (коректурні проби, тести на увагу, пам'ять), а також показники функціонального стану кровообігу, дихання та ін.

При оцінці переважно фізичної праці можуть бути вико­ристані показники стану нервовом'язової системи (сила, витривалість окремих м'язових груп), показники гемодинаміки, дихання, часу умовнорухових реакцій.

Поділ показників оцінки функціонального стану при розумовій та фізичній праці є відносним. При будь-якому різновиді роботи можуть бути використані електроенцефалографія, електрокардіографія, реонцефалографія, електро­міографія, складні біохімічні методи. В процесі діагностики вто­ми функціонального стану людини використовуються різно­манітні тести і проби.

Серцево-судинна система. Простий тест Руф'є-Діксона:

((Р1+ Р2+ Р3) -200)/10,

де Р1 - пульс в спокої;

Р2 - пульс після 20 присідань;

Р3 - пульс після хвилини відпочинку. Кінцеві цифри 1-3 - дуже доб­рий показник, 3-6 - добрий.

Індекс Кердо: співвідношення діастолічного тиску Т і пульсу П: