Розділ 5. Психологічна теорія діяльності • 139

зультате прямого проведення моторних команд від центру до периферії, то складні рухові акти, які покликані вирішувати певні задачі, так будуватися не можуть. Головна причина полягає в тому, що результат будь-якого складного руху залежить не тільки від сигналів, що власне управляють, але і від цілого ряду додаткових чинників, які вносять відхилення в запланований хід виконання рухів. В результаті кінцева мета може бути досягнута тільки в тому випадку, якщо до ходу виконання руху постійно вноситимуться поправки. А для цього центральна нервова система повинна мати інформацію про хід виконання руху.

Таким чином, Бернштейн запропонував абсолютно новий принцип управління рухами, який був названий принципом сенсорних корекцій.

Розглянемо чинники, які, на думку Бернштейна, роблять вплив на хід виконання руху. По-перше, при виконанні руху більшою чи меншою мірою виникає явище реактивних сил. Наприклад, якщо ви сильно змахнете рукою, то в інших частинах тіла розвинуться реактивні сили, які змінять їх положення і тонус.

По-друге, при русі виникає явище інерції. Якщо ви різко піднімете руку, то вона злітає вгору не тільки за рахунок тих моторних імпульсів, які послані в м'язи, але з якогось моменту рухається але інерції, тобто виникають певні інерційні сили. Причому явище інерції присутнє в будь-якому русі.

По-третє, існують певні зовнішні сили, які роблять вплив на хід виконання руху. Наприклад, якщо рух направлений на який-небудь предмет, то воно зустрічає з його боку опір. Причому це опір найчастіше виявляється непередбачуваним.

По-четверте, існує ще один чинник, який не завжди враховується при початку виконання рухів, — це початковий стан м'язів. Стан м'яза міняється при виконанні руху разом із зміною її довжини, а також в результаті стомлення і інших причин. Тому один і той же моторний імпульс, досягнувши м'яза, може дати абсолютно інший результат.

Таким чином, існує цілий перелік чинників, що надають безпосередню дію на хід виконання руху. Отже, центральній нервовій системі необхідна постійна інформація про хід виконання руху. Ця інформація отримала назву сигналів зворотного зв'язку. Ці сигнали можуть одночасно поступати від м'язів в мозок по декількох каналах. Наприклад, коли ми рухаємося, інформація про положення окремих частин тіла поступає від пропріорецептивних рецепторів. Проте паралельно інформація поступає через органи зору. Аналогічна картина спостерігається навіть при виконанні мовних рухів. Людина отримує інформацію не тільки від рецепторів, контролюючих рухи мовного апарату, але і через слух. Причому інформація, що поступає по різних каналах, повинна бути узгодженою, інакше виконання руху стає неможливим.

Таким чином, можна зробити висновок про те, що існує певна схема здійснення механізмів руху. Вона була названа Бернштейном схемою рефлекторного кільця. Ця схема заснована на принципі сенсорних корекцій і є йогоподальшим розвитком.