Розділ 5. Психологічна теорія діяльності • 143

«задаючий прилад», де формується внутрішня картина руху; блок перешифровки, що забезпечує відробіток правильних корекцій.

Останній особливо важливий, оскільки складається з первинного розподілу корекцій по нижележащим рівнях, тобто побудова руху спирається не на одне рефлекторне кільце, а па цілу ланцюг кілець, який формується в процесі відробітку правильних корекцій. Як ми вже відзначали, первинне освоєння руху відбувається під контролем свідомості, тобто всі процеси, складові рефлекторне кільце вищого рівня, знаходяться в полі свідомості. Проте в ході багатократного повторення починають вияснюватися і освоюватися сигнали зворотного зв'язку на нижележащих рівнях. Як правило, вони дають точніші і недоступніші вищому рівню зведення про різні сторони руху. Наприклад, на рівні А є інформація про тонус м'язів і рівновагу тіла, на рівні В — про положення частин тіла і т.д. Таким чином

, кільцю провідного рівня належить загальна програма руху, а решта всіх блоків дублюється в кільці нижнього рівня. Зокрема, у кожного кільця свій «рецептор», оскільки отримувана інформація про аспекти руху різна і відповідає своєму рівню, а эффектор (блок, на який сходяться сигнали управління з різних рівнів) у кілець загальний (мал. 5.5).

Викладений вище процес підводить нас до другого періоду — автоматизації рухів. Протягом цього періоду відбувається повна передача окремих компонентів руху або всього руху цілком у ведення фонових рівнів.

В результаті провідний рівень частково

рис. 5.5. Схема соподчинения колец ведущего и фонового уровней    
або повністю звільняється від турботи про цей рух. У цей же період відбувається ще два важливі процеси: по-перше, ув'язка діяльності всіх низових рівнів, в процесі якої відбувається відладка складних ієрархічних систем багатьох кілець, по-друге, «рекрутування» готових рухових блоків.

Зміст другого процесу полягає в тому, що низові рівні організму, що мають досвід побудови рухів, вже мають готові рухові блоки