Розділ 6. Неусвідомлювані психічні процеси • 157

особисто йому. Тим часом Фрейд вніс великий внесок до вивчення неусвідомлюванихпричин деяких дій людини і психічних явищ.

Поштовхом до глибокого вивчення несвідомого з'явилася для Фрейда присутність на одному з сеансів гіпнозу, коли пацієнтці, що знаходиться в гіпнотичному стані, було проведено навіювання, відповідно до якого вона після пробудження повинна була встати і узяти парасольку, що стоїть в кутку і належить одному з присутніх. Причому перед пробудженням нею була дана установка на те, щоб вона забула про те, що це навіювання було проведене. Після спонуки пацієнтка встала, підійшла і узяла парасольку, а потім розкрила його. На питання, навіщо вона це зробила, вона відповіла, що хотіла перевірити, справна парасолька чи ні. Коли їй відмітили, що парасолька не її, вона украй зніяковіла.

Цей експеримент привернув увагу Фрейда, якого зацікавили ряд феноменів. По-перше, неосознаваемость причин здійснюваних дій. По-друге, абсолютна дієвість цих причин: чоловік виконує завдання, не дивлячись на те, що сам не знає, чому він це робить. По-третє, прагнення підшукати пояснення своїй дії. По-четверте, можливість іноді шляхом тривалих розпитувань привести людину до спогаду про дійсну причину його дії. Завдяки цьому випадку і спираючись на ряд інших фактів, Фрейд створив свою теорію несвідомого.

Згідно теорії Фрейда, в психіці людини існує три сфери, або області: свідомість, передсвідомість і несвідоме. До категорії свідомості він відносив все, що усвідомлюється і контролюється людиною. До області передсвідомості Фрейд відносив приховані, або латентні, знання. Це ті знання, які людина має в своєму розпорядженні, але які в даний момент відсутні в свідомості. Вони ініціюються при виникненні відповідного стимулу. Наприклад, всі ви чудово знаєте теорему Піфагора. Але до того моменту, поки я не згадав її, вона не була присутня у вашій свідомості. Таким чином, можна зробити висновок про те, що психіка значно ширша за свідомість. Свідомість — це лише видима частина айсберга, а його велика частина прихована від усвідомленого контролю людиною.

Область несвідомого, по Фрейду, володіє абсолютно іншими властивостями. Перша властивість полягає в тому, що зміст цієї області не зізнається, але робить надзвичайно істотний вплив на нашу поведінку. Область несвідомого дієва. Друга властивість полягає в тому, що інформація, що знаходиться в області несвідомого, насилу переходить в свідомість. Пояснюється це роботою двох механізмів: витіснення і опори. Що ж за знання, або феномени, знаходяться в області несвідомого і при цьому роблять величезний вплив на поведінку людини?

На думку Фрейда, психічне життя людини визначається його вабленнями, головне з яких — сексуальне (лібідо). Воно є вже у немовляти, але із-за існування безлічі соціальних заборон сексуальні переживання витісняються з свідомості і живуть у сфері несвідомого. Вони (ваблення) мають великий енергетичний заряд, проте в свідомість не пропускаються, оскільки свідомість чинить їм опір. Проте вони періодично прориваються в свідоме життя людини, приймаючи спотворену або символічну форму.