Розділ 6. Неусвідомлювані психічні процеси • 159

Основоювиникнення невротичних симптомів Фрейд вважав найважливішу біологічну потребу всіх живих організмів — потреба в продовженні роду, яка виявляється у людини у формі сексуального ваблення. Пригнічене сексуальне ваблення і є причиною невротичних розладів. Проте подібні розлади можуть бути викликані і іншими причинами, не пов'язаними з сексуальністю людини. Це різноманітні неприємні переживання, супроводжуючі буденне життя. В результаті витіснення в сферу несвідомого вони також утворюють сильні енергетичні вогнища, які виявляються в так званих «помилкових діях». До помилкових дій Фрейд відносив те, що забуває певних фактів, намірів, імен, а також описки, обмовки і т.п. Ці явища пояснювалися їм як наслідок важких або неприємних переживань, пов'язаних з тим або іншим предметом, словом, ім'ям і ін. У свою чергу, обмовки або випадкові описки Фрейд пояснював тим, що в них містяться дійсні наміри людини, що ретельно приховуються від інших.

Закінчуючи розмову про неусвідомлювані спонукачі дій, слід зазначити, що теорія Фрейда, не дивлячись на свою суперечність, все ж таки дозволяє зрозуміти багато механізмів неусвідомлюваних дій людини.

6.3. «Надсознательниє» процеси

Третій клас неусвідомлюваних процесів утворюють «надсознательные» процеси. До цієї категорії відносяться процеси утворення якогось інтегрального продукту в результаті великої свідомої (як правило, інтелектуальною) роботи. З цим явищем ми стикаємося, коли, намагаємося вирішити якусь складну і значущу для нас проблему. Ми довго перебираємо всілякі варіанти, аналізуємо наявну інформацію, але чіткого рішення проблеми ще немає. І раптом, несподівано, якось само собою, а іноді використовуючи якийсь незначний привід, ми приходимо до вирішення даної проблеми. Нам стає все ясно, ми чітко уявляємо собі суть цієї проблеми і знаємо, як її вирішити. Це вже не просто погляд на рішення якоїсь проблеми, це якісно новий погляд, який може змінити все наше життя.

Таким чином, те, що увійшло до нашої свідомості, є дійсно інтегральним продуктом, хоча у нас не залишилося чіткого уявлення, чому ми прийшли до такого рішення проблеми. Ми знаємо тільки те, про що ми думали або переживали в кожен конкретний момент або певний проміжок часу. Сам же процес вироблення рішення для нас самих залишився неусвідомлюваним. У повсякденному житті подібні явища часто називають інтуїцією, тобто способом ухвалення рішення шляхом аналізу на рівні, що знаходиться поза контролем свідомості.

Які основні характеристики даного процесу? По-перше, суб'єкт не знає того кінцевого рішення або підсумку, до якого приведе надсознательпый процес. На відміну від надсознательных процесів свідомі, або контрольовані суб'єктом, процеси характеризуються наявністю чіткої мети, до якої повинні привести виконувані нами дії. По-друге, ми не знаємо, в якій