Розділ 7. Відчуття • 169

Подібні висновки були покладені в основу теорії соліпсизму (від лати. solus — один, ipse — сам) що зводилася до того, що людина може пізнати тільки самого себе і не має ніяких доказів існування чогось іншого, окрім нього самого.

На протилежних позиціях коштують представники матеріалістичногонапряму, що вважають можливим об'єктивне віддзеркалення зовнішнього світу. Вивчення еволюції органів чуття переконливо показує, що в процесі тривалого історичного розвитку сформувалися особливі сприймаючі органи (органи чуття, або рецептори), які спеціалізувалися на віддзеркаленні особливих видів об'єктивно існуючих форм руху матерії (або видів енергії): слухові рецептори, що відображають звукові коливання; зорові рецептори, що відображають певні діапазони електромагнітних коливань. і т.д. Вивчення еволюції організмів показує, що насправді ми маємо не «специфічні енергії самих органів чуття», а специфічні органи, різні види енергії, що об'єктивно відображають. Причому висока спеціалізація різних органів чуття має в своїй основі не тільки особливості будови периферичної частини аналізатора — рецепторів, але і високу спеціалізацію нейронів,що входять до складу центральних нервових апаратів, до яких доходять сигнали, що сприймаються периферичними органами чуття.

Слід зазначити, що відчуття людини — це продукт історичного розвитку, і тому вони якісно відрізняються від відчуттів тварин. У тварин розвиток відчуттів цілком обмежений їх біологічними, інстинктивними потребами. У багатьох тварин окремі види відчуттів вражають своєю тонкістю, проте прояв цієї тонко розвиненої здатності відчуття не може вийти за межі того круга об'єктів і їх властивостей, які мають безпосереднє життєве значення для тварин даного вигляду. Наприклад, бджоли здатні набагато тонше, ніж середньостатистична людина, розрізняти концентрацію цукру в розчині, але цим і обмежується тонкість їх смакових відчуттів. Інший приклад: ящірка, яка здатна чути легкий шерех повзучої комахи, ніяк не реагуватиме на дуже гучний стукіт каменя об камінь.

У людини здатність відчувати не обмежена біологічними потребами. Праця створила у нього незрівнянно ширший, ніж у тварин, круг потреб, а в діяльності, направленій на задоволення цих потреб, постійно розвивалися здібності людини, у тому числі і здатність відчувати. Тому людина може відчувати набагато більшу кількість властивостей предметів, що оточують його, чим тварина.

7.2. Види відчуттів

Існують різні підходи до класифікації відчуттів. Відвіку прийнято розрізняти п'ять (по кількості органів чуття) основних видів відчуттів: нюх, смак, дотик, зір і слух. Ця класифікація відчутті по основних модальностям є правильною, хоч і не вичерпною. Б. Г. Ананьев говорив про одинадцять видів відчуттів. А. Р. Лурия вважає, що класифікація