Характеристики відчуттів

Всі відчуття можуть бути охарактеризовані з погляду їх властивостей. Причому властивості можуть бути не тільки специфічними, по і загальними для всіх видів відчутті. До основних властивостей відчуттів відносять: якість, інтенсивність, тривалість і просторову локалізацію, абсолютний і відносний пороги відчуттів.

Якість — це властивість, що характеризує основну інформацію, що відображається даним відчуттям, відрізняє його від інших видів відчуттів і варіює в межах даного виду відчуттів. Наприклад, смакові відчуття надають інформацію про деякі хімічні характеристики предмету:

солодкий або кислий, гіркий або солоний. Нюх теж надає нам інформацію про хімічні характеристики об'єкту, але іншого роду: квітковий запах, запах мигдаля, запах сірководня і ін.

Слід мати на увазі, що вельми часто, коли говорять про якість відчуттів, мають на увазі модальність відчуттів, оскільки саме модальність відображає основна якість відповідного відчуття.

Інтенсивність відчуття є його кількісною характеристикою і залежить від сили подразника, що діє, і функціонального стану рецептора, що визначає ступінь готовності рецептора виконувати свої функції. Наприклад, якщо у вас нежить, то інтенсивність сприйманих запахів може бути спотворена.

Тривалість відчуття — це тимчасова характеристика виниклого відчуття. Вона також визначається функціональним станом органу чуття, але головним чином — часом дії подразника і його інтенсивністю. Слід зазначити, що у відчуттів існує так званий .патентный (прихований) період. При дії подразника на орган чуття відчуття виникає не відразу, а через деякий час. Латентний період різних видів відчуттів неоднаковий. Наприклад, для тактильних відчуттів він складає 130 мс, для больових — 370 мс, а для смакових — всього 50 мс.

Відчуття не виникає одночасно з початком дії подразника і не зникає одночасно з припиненням його дії. Ця інерція відчуттів виявляється в так званій післядії. Зорове відчуття, наприклад, володіє деякою інерцією і зникає не відразу після припинення дії подразника, що викликав його. Слід від подразника залишається у вигляді послідовного образу. Розрізняють позитивні і негативні послідовні