Частина II. Психічні процеси

участь «наївні» випробовувані, які потрапили в абсолютно незнайому експериментальну ситуацію і нічого, окрім інструкції, не знали про майбутній експеримент. Таким чином, в законі Фехнера z=0, що означає повну непоінформованість випробовуваних. Стівенс вирішував прагматичніші задачі. Його скоріше цікавило, як чоловік сприймає сенсорний сигнал в реальному житті, а не абстрактні проблеми роботи сенсорної системи. Він доводив можливість прямих оцінок величини відчуттів, точність яких збільшується при належному тренуванні випробовуваних. У його експериментах брали участь випробовувані, такі, що пройшли попередню підготовку, навчені діяти в ситуації психофізичного експерименту. Тому в законі Стівенса z = 1, що показує повну обізнаність випробовуваного.

Таким чином, закон, запропонований Ю. М. Забродіним, знімає суперечність між законами Стівенса і Фехнера. Тому не випадково він отримав назву узагальненого психофізичного закону.

Проте, як би не вирішувалася суперечність законів Фехнера і Стівенса, обидва варіанти достатні точно відображають суть зміни відчуттів при зміні величини роздратування. По-перше, відчуття міняються непропорційно силі фізичних стимулів, що діють на органи чуття. По-друге, сила відчуття росте набагато повільніше, ніж величина фізичних стимулів. Саме у цьому полягає сенс психофізичних законів.

7.4. Сенсорна адаптація

і взаємодія відчуттів

Кажучи про властивості відчуттів, ми не можемо не зупинитися на ряду явищ, пов'язаних з відчуттями. Було б неправильно вважати, що абсолютна і відносна чутливість залишаються незмінними і їх пороги виражаються в постійних числах. Як показують дослідження, чутливість може мінятися в дуже великих межах. Наприклад, в темноті наш зір загострюється, а при сильному освітленні його чутливість знижується. Це можна спостерігати, коли з темної кімнати переходиш на світло або з яскраво освітленого приміщення в темноту. У обох випадках чоловік тимчасово «сліпне», потрібний якийсь час, щоб очі пристосувалися до яскравого освітлення або темноти. Це говорить про те, що залежно від навколишнього оточення (освітленості) зорова чутливість людини різко міняється. Як показали дослідження, ця зміна дуже велика і чутливість ока в темноті загострюється в 200000 разів.

Описані зміни чутливості, залежні від умов середовища, пов'язані з явищем сенсорній адаптації. Сенсорною адаптацією називається зміна чутливості, що відбувається унаслідок пристосування органу чуття до подразників, що діють на нього. Як правило, адаптація виражається в тому, що при дії на органи відчуттів достатньо сильних подразників чутливість зменшується, а при дії слабких подразників або за відсутності подразника чутливість збільшується.