Розділ 7. Відчуття • 185

які людина отримує від шкірних рецепторів, можна об'єднати під однією назвою — шкірні відчуття. Проте до категорії цих відчуттів необхідно віднести і ті відчуття, які виникають при дії подразників на слизисту оболонку рота і носа, рогову оболонку очей.

Шкірні відчуття відносяться до контактного виду відчуттів, тобто вони виникають при безпосередньому контакті рецептора з предметом реального миру. При цьому можуть виникати відчуття чотирьох основних видів: відчуття дотику, або тактильні відчуття; відчуття холоду; відчуття тепла; відчуття болю.

Кожний з чотирьох видів шкірних відчуттів має специфічні рецептори. Одні точки шкіри дають тільки відчуття дотику (тактильні крапки), інші — відчуття холоди (точки холоду), треті, — відчуття тепло (точки тепла), четверте, — відчуття болю (точки болю) (мал. 7.2).

Мал. 7.2. Шкірні рецептори і їх функції

Нормальними подразниками для тактильних рецепторів є дотики, що викликають деформацію шкіри, для холодовых — дія предметів нижчої температури, для теплових — дія предметів вищої температури, для больових — будь-які з перерахованих дії за умови достатньої великої інтенсивності. Місцезнаходження відповідних рецепторних крапок і абсолютні пороги чутливості визначаються за допомогою естезіометра. Простий прилад — волосковый естезіометр (мал. 7.3), що складається з кінського волоса і приладу, що дозволяє вимірювати тиск, що надається цим волосом на будь-яку точку шкіри. При слабкому дотику волоса до шкіри відчуття виникають тільки при безпосередньому попаданні в тактильну точку Аналогічно визначають місцезнаходження холодовых і теплових крапок, тільки замість волоса використовують тонке металеве вістря, наповнене водою, температура якої може мінятися.

У існуванні точок холоду можна переконатися без приладу. Для цього досить провести кінчиком олівця по опущеному століттю. В результаті час від часу виникатиме відчуття холоду.