Розділ 7. Відчуття • 197

Мал. 7.9. Рецептори відчуттів рівноваги

Пропріорецептивні відчуття. Як ви пам'ятаєте, до пропріорецептивних відчуттів відносяться відчуття руху і рівноваги. Рецептори відчуттів рівноваги знаходяться у внутрішньому вусі (рис.7.9). Останнє складається з трьох частин:

переддня, півкруглих каналів і равлика. Рецептори рівноваги знаходяться напередодні.

Переміщення рідини дратує нервові закінчення, розташовані на внутрішніх стінках півкруглих трубок внутрішнього вуха, що є джерелом відчуття рівноваги. Слід зазначити, що відчуття рівноваги в звичайних умовах ми отримуємо не тільки від названих рецепторів. Наприклад, коли у нас розплющені очі, те положення тіла в просторі визначається і за допомогою зорової інформації, а також рухових і шкірних відчуттів, через передавану ними інформацію про рух або інформацію про вібрацію. Але в деяких особливих умовах, наприклад при пірнанні у воду, інформацію про положення тіла ми можемо отримувати тільки за допомогою відчуття рівноваги.

Слід зазначити, що не завжди сигнали, що йдуть від рецепторів рівноваги, досягають нашої свідомості. В більшості випадків наш організм реагує на зміну положення тіла автоматично, тобто на рівні несвідомої регуляції.

Рецептори кинестетических (рухових) відчуттів знаходяться в м'язах, сухожиллях і суглобових поверхнях. Ці відчуття дають нам уявлення про величину і швидкість нашого руху, а також про положення, в якому знаходиться та або інша частина нашого тіла. Рухові відчуття грають дуже важливу роль в координації наших рухів. Виконуючи те або інший рух, ми, точніше наш мозок, постійно отримуємо сигнали від рецепторів, що знаходяться в м'язах і на поверхні суглобів. Якщо у людини порушені процеси формування відчуттів руху, то, закривши очі, він не може йти, оскільки він не може підтримувати рівновагу в русі. Це захворювання називається атаксією, або розладом рухів.