Частина II. Психічні процеси

поглядом. Проте реєстрація рухів очей показує, що насправді зорове сприйняття супроводжується мимовільними і непомітними для спостерігача мікрорухами. Таким чином, можливість наочного сприйняття значною мірою обумовлена присутністю в процесі сприйняття моторного компоненту. Причому це справедливо не тільки для зорового або дотикового сприйняття. Це характерно і для інших модальностей. Так, почувши звук або відчувши запах, ми здійснюємо певні орієнтовні рухи відносно джерела роздратування. Проте, як і у разі микро-движения очей, ці орієнтовні рухи часто не усвідомлюються людиною.

Іншою властивістю сприйняття є цілісність. На відміну від відчуття, що відображає окремі властивості предмету, сприйняття дає цілісний образ предмету. Він складається на основі узагальнення отримуваної у вигляді різних відчуттів інформації про окремі властивості і якості предмету. Компоненти відчуття настільки міцно зв'язані між собою, що єдиний складний образ предмету виникає навіть тоді, коли на людину безпосередньо діють тільки окремі властивості або окремі частини об'єкту. Цей образ виникає умовнорефлекторний унаслідок зв'язку між різними відчуттями. Або, кажучи іншими словами, цілісність сприйняття виражається в тому, що навіть при неповному віддзеркаленні окремих властивостей сприйманого об'єкту відбувається уявне добудовування отриманої инфюрмации до цілісного образу конкретного предмету.

З цілісністю сприйняття зв'язана і його структурна. Дана властивість полягає в тому, що сприйняття в більшості випадків не є проекцією наших миттєвих відчуттів і не є простий їх сумою. Ми сприймаємо фактично абстраговану від цих відчуттів узагальнену структуру, яка формується протягом деякого часу. Наприклад, якщо людина слухає яку-небудь мелодію, то почуті раніше ноти ще продовжують звучати у нього в свідомості, коли поступає інформація про звучання нової ноти. Той, що зазвичай слухає розуміє мелодію, тобто сприймає її структуру в цілому. Очевидно, що остання з почутих нот сама по собі не може бути основою для такого розуміння — в свідомості що слухає продовжує звучати вся мелодія з різноманітними взаємозв'язками вхідних в неї елементів. Таким чином, сприйняття доводить до нашої свідомості структуру предмету або явища, з яким ми зіткнулися в реальному світі.

Наступною властивістю сприйняття є константна. Константною називається відносна постійність деяких властивостей предметів при зміні умов їх сприйняття. Наприклад, рухомий вдалині вантажний автомобіль буде нами як і раніше сприйматися як великий об'єкт, не дивлячись на те, що його зображення на сітківці ока буде значно менше, ніж його зображення, коли ми стоїмо біля нього.

Завдяки властивості константної, що виявляється в здатності перцептивної системи компенсувати зміни умов сприйняття, ми сприймаємо предмети, що оточують нас, як відносно постійні. Найбільшою мірою константна спостерігається при зоровому сприйнятті кольору, величини і форми предметів.

Так, константна сприйняття кольору полягає у відносній незмінності видимого кольору при зміні освітлення. Наприклад, шматок вугілля в літній