Розділ 8. Сприйняття • 209

сонячний полудень буде приблизно у вісім-дев'ять разів світліше, ніж мів в сутінки. Проте ми сприймаємо його забарвлення як чорну, а не білу. В той же час колір мела навіть у сутінках для нас буде білим. Слід зазначити, що явище константній кольору обумовлюється сукупною дією ряду причин, зокрема адаптацією до загального рівня яскравості зорового поля светлостным контрастом, а також уявленнями про дійсний колір предметів і умови їх освітленості.

Константна сприйняття величини предметів виражається у відносній постійності видимої величини предметів при їх різній віддаленості. Наприклад, приведена вище ілюстрація з вантажним автомобілем. Інший приклад — зростання однієї і тієї ж людини з відстані 3,5 і 10 метрів сприймається нами як незмінний, хоча величина зображення цієї людини на сітківці ока залежно від віддаленості буде різною. Це пояснюється тим, що при порівняно невеликій віддаленості предметів сприйняття їх величини визначається не тількивеличиною образу на сітківці, але і дією ряду чинників. Таким додатковим, але вельми істотним чинником є напруга очних м'язів, що пристосовуються до фіксації предмету на різних відстанях. В результаті інформація про ступінь напруженості очних м'язів передається в мозок і враховується в складній аналітичній роботі перцептивної системи, що виконується нею при оцінці зростання людини.

Константна сприйняття форми предметів полягає у відносній незмінності сприйняття при зміні положення предметів по відношенню до лінії погляду спостерігача. З кожною зміною положення предмету щодо очей форма його зображення на сітківці міняється (наприклад, можна дивитися на предмет прямо, збоку, з тильного боку і т. д.). Проте завдяки руху очей по контурних лініях предметів і виділенні характерних поєднань контурних ліній, відомих нам по минулому досвіду, форма сприйманого предмету для нас залишається постійною.

Джерелом константної сприйняття є активні дії перцептивної системи. Багатократне сприйняття одних і тих же предметів за різних умов забезпечує постійність (інваріантність, незмінну структуру) перцептивного образу щодо мінливих умов, а також рухів самого рецепторного апарату. Таким чином, властивість константної пояснюється тим, що сприйняття є своєрідна саморегульована дія, що володіє механізмом зворотного зв'язку і що підстроюється до особливостей сприйманого об'єкту і умов його існування. Без константної сприйняття чоловік не зміг би орієнтуватися в нескінченно багатообразному і мінливому світі.

Попередній перцептивний досвід грає велике значення в процесі сприйняття. Більш того, особливості сприйняття визначаються всім передуванням практичним і життєвим досвідом людини, оскільки процес сприйняття неотделим від діяльності.

Слід зазначити, що сприйняття залежить не тільки від характеру роздратування, але і від самого суб'єкта. Сприймають не око і вухо, а конкретний живий, людина. Тому в сприйнятті завжди позначаються особливості особи людини. Залежність сприйняття від загального змісту нашого психічного життя називається апперцепцією.