Частина II. Психічні процеси

у думках розчленовувати сприйманий об'єкт на частини в зоровому полі, досліджуючи кожну з цих частин окремо і потім об'єднуючи їх в одне ціле.

В процесі навчання дитини в школі активно відбувається розвиток сприйняття, яке в цей період проходить декілька етапів. Перший етап пов'язаний із становленням адекватного образу предмету в процесі маніпуляції цим предметом. На наступному етапі діти знайомляться з просторовими властивостями предметів за допомогою рухів рук і очей. На наступних, вищих ступенях психічного розвитку діти набувають здатності швидко і без яких-небудь зовнішніх рухів дізнаватися певні властивості сприйманих об'єктів, відрізняти їх на основі цих властивостей один від одного. Причому в процесі сприйняття вже не беруть участі які-небудь дії або рухи.

Можна запитати, що є найважливішою умовою розвитку сприйняття? Такою умовою є праця, яка у дітей може виявлятися не тільки у формі суспільної корисної праці, наприклад по виконанню своїх домашніх обов'язків, але і у формі малювання, ліплення, заняття музикою, читанням і ін., тобто у формі різноманітної пізнавальної наочної діяльності. Не менш важлива для дитини участь в грі. В процесі гри дитина розширює не тільки свій руховий досвід, але і уявлення про предмети, що оточують його.

Наступний, не менш цікаве питання, яке ми повинні задати собі, — це питання про те, як і в чому виявляються особливості дитячого сприйняття порівняно з дорослою людиною? Перш за все, дитина здійснює велику кількість помилок при оцінці просторових властивостей предметів. Навіть лінійний окомір у дітей розвинений значно гірше, ніж у дорослого. Наприклад, при сприйнятті довжини лінії помилка дитини може бути приблизно в п'ять разів більше, ніж у дорослої людини. Ще більшу трудність представляє для дітей сприйняття часу. Дитині дуже важко опанувати такими поняттями, як «завтра», «вчора», «раніше», «пізніше».

Певні утруднення виникають у дітей при сприйнятті зображень предметів. Так, розглядаючи малюнок, розповідаючи, що на нім намальоване, діти дошкільного віку часто здійснюють помилки в пізнаванні зображених предметів і називають їх неправильно, спираючись на випадкові або малоістотні ознаки.

Важливу роль у всіх цих випадках грає недостатність знань дитини. невеликою його практичний досвід. Цим же обумовлюється і ряд інших особливостей дитячого сприйняття: недостатнє уміння виділити основне в тому, що сприймається; пропуск багатьох деталей; обмеженість сприйманої інформації. З часом ці проблеми усуваються, і до старшого шкільного віку сприйняття дитини практично не відрізняється від сприйняття дорослого.

8.5. Предмет і фон в сприйнятті

У кожен момент часу на наші органи чуття діє багато предметів, але не всі вони сприймаються однаково. Одні з них виділяються нами, виступають «на передній план», і ми зосереджуємося на них. Інші — немов отхо-