Розділ 8. Сприйняття •219

Мал. 8.5. Роль частини в сприйнятті цілого. У малюнках, де збережені пізнавальні ознаки, об'єкт легко пізнається

(наприклад «підлога», схоже з «кіл», «віл» і ін.) і написане окремо, поза яким-небудь контекстом, ми легко можемо прочитати його невірно (замість «підлога» — «гол»), якщо тільки одна з його букв буде написана недостатньо чітко (в даному випадку «п»).

Важливість ролі сприйняття частини в сприйнятті цілого не означає, що для пізнавання предмету необхідно сприймати всі його частини. Багато що з того, що є в об'єкті, зовсім не сприймається, або сприймається неясно, або не може бути сприйнято в даний момент, але проте ми дізнаємося предмет. Наприклад, коли ми розглядаємо малюнок, що схематично зображає предмет, ми дізнаємося цей предмет (мал. 8.5). Це відбувається тому, що кожен предмет має характерні, тільки йому властиві пізнавальні ознаки. Відсутність саме цих ознак в сприйнятті заважає нам пізнати предмет, в той же час відсутність інших, менш істотних ознак за наявності в сприйнятті істотних не заважає дізнатися те, що ми сприймаємо.

Дане положення вірне не тільки по відношенню до малюнків, але і по відношенню до інших явищ. Наприклад, приведемо слово, в якому окремі букви пропущені:

<..теньк..і. ест.о»

Навряд чи вам відразу вдасться дізнатися це слово, тому що в нім пропущені букви, що є пізнавальними ознаками. Тепер спробуємо прочитати це